İntegral Menkul: Piyasalarda, Yunanistan ve QE3 Beklentileri

Haftanın üçüncü işlem gününde, Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun kararlarımda değişiklikler olabilir açıklamasının iyimserliğinin yanı sıra, FED’in olası bir üçüncü parasal genişlemeye dair açıklamalarının olumlu etkileri görüldü. İçeride ise gerilemeye başlayan Dolar/TL kurunun olumlu etkileri de eklenince piyasalarda yükselişler yaşandı. Bileşik endeks günü %1,59’luk artış ile, 55.721,42 puan seviyesinden kapattı. Diğer yandan faizlerin bir miktar geri çekilmesi, İMKB’de bankacılık sektöründe alışları tetikleyen etmen oldu.        
  

Yurtdışı piyasalarda ise, Salı günü yaşanan sert düşüşlerin ardından gelen tepki alımlarını gördük. Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun, referandum fikrinde geri adım atabileceği düşüncesi ve FED’in olası üçüncü parasal genişlemeye dair sinyaller verebileceği beklentileri, yurtdışı piyasalarda yaşanan tepki alımlarının başlıca etmenleri olarak gözükmektedir. FED faiz oranını beklentiler dahilinde değiştirmedi ve %0,25 olarak sabit tuttu. Ancak Yunanistan’ın referanduma gidip gitmeyeceği ve Liderler Zirvesinde alınan kararların uygulanabilirliği konusunda net bir sonuca varılmadığı sürece piyasaların üzerindeki baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.          
 

İMKB’de haftanın üçüncü işlem gününde yurtdışı piyasaların Salı günü yaşanan düşüşe verdiği tepki alımlarının olumlu yansımasını gördük. Papandreu’nun referandum konusunda geri adım atabileceği haberleri ve Dolar/TL kurunda yaşanan geri çekilme İMKB üzerindeki baskının bir miktar hafiflemesine neden oldu. Bileşik endeks günü %1,59’luk artış ile, 55.721,42 puan seviyesinden kapattı. Diğer yandan AB Liderler Zirvesinde alınan kararların nasıl uygulanabileceği konusunda yatırımcılar üzerindeki soru işaretleri giderilmediği sürece iç ve dış piyasalardaki negatif baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.        
  

Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500 / 53,500 / 52,800 , direnç seviyeleri ise  57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir. 

 
Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Büyük Gün Geldi Çattı…

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi Avro Bölgesi borç krizini aşmak için yapılan toplantıda referanduma gitme kararı...

Kapat