İntegral Menkul: Piyasalarda, Faiz İndirimi Sürprizi

Haftanın dördüncü işlem gününde, piyasalarda Avrupa Merkez Bankasının sürpriz faiz indiriminin olumlu etkileri görüldü. Açıklamalara kadar gergin bir bekleyiş içerisinde olan piyasalarda açıklamaların ardından alışların arttığını gördük. Diğer yandan içeride açıklanan 2011 yılı üçüncü çeyrek bilanço rakamlarının da beklentileri aşması, alışları destekleyen etmen oldu. İMKB günü %1,44’lük artış ile, 56.522,77 puan seviyesinden kapattı. Genel görünüm itibari ile olumlu ivmenin bir süre daha devam edebileceğini düşünmekteyiz.     
  

Yurtdışı piyasalarda ise, Cuma günü yapılması planlanan Yunanistan’da ki referandumun olumsuz etkileri ile başlayan gün, Papandreu’nun parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi ve Avrupa Merkez Bankasının 0,25 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin ardından alışların arttığını gördük. Diğer yandan ABD’den açıklanan istihdam verilerinin de beklentilerden iyi gelmesi, alışların tetiklenmesine neden oldu. Yurtdışı piyasalardaki olumlu görüntünün devam edebilmesi için Yunanistan konusunun netlik kazanması gerektiğini aksi takdirde gelen alışların satışlar ile karşılanabileceğini düşünmekteyiz.          
 

İMKB’de haftanın dördüncü işlem gününde yurtdışı piyasalarda yaşanan olumlu ivme sonucunda içeride de alıcılı bir gün yaşandı. Güne Cuma günü Yunanistan’da yapılması planlanan referandumun gerginliği ile negatif başlayan piyasalar, Papandreu’nun parlamentoda oy çoğunluğunu kaybetmesinin ardından kayıplarını geri aldı. Avrupa Merkez Bankasının faiz indirimi ve ABD’den gelen verilerin beklentileri aşması sonucu alışların devam ettiği günde İMKB günü %1,44’lük artış ile, 56.522,77 puan seviyesinden kapattı. Diğer yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayında, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,27, Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) ise yüzde 1,60 arttığını açıkladı. Olumlu ivmenin bir süre daha devam edebileceğini düşünmekteyiz.
  

Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500 / 53,500 / 52,800 , direnç seviyeleri ise  57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir.
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Yerinizden Kalkmayın ve Kemerinizi Bağlı Tutun

Artık Avrupa’daki kriz nasıl seyrederse seyretsin Türkiye’yi her durumda aynı ölçüde olumsuz etkileyecek.    Uçak seyahati sırasında, türbülans başlarsa öyle...

Kapat