İntegral Menkul: Piyasalara Morgan Stanley Desteği

Haftanın ikinci işlem gününde, Morgan Stanley’in Türkiye için  tavsiyesini “equalweight”ten “overweight”e yükseltmesinin ardından alışların hızlandığını gördük. Özellikle bankacılık sektöründe yoğunlaşan alımlar sonucu bileşik endeks günü % artış ile, puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalar rayına oturmadığı sürece, Morgan’ın Türkiye için olumlu raporunun etkilerinin sınırlı kalacağını düşünmekteyiz. Ancak genel olarak İMKB, yurtdışı piyasalara oranla daha güvenli ve sağlam duruşuna devam etmektedir.
  

Global piyasalar Pazartesi günü yaşanan sert satış hareketlerinden sonra, İsviçre Merkez Bankası’nın Frank’ı Euro karşısında 1,20 seviyesine sabitlediğini açıklaması borsalara moral oldu ve alışlar geldi. Euro açıklamalar sonrasında diğer para birimlerine karşı güçlendi. Ancak bu açıklamalar sonucunda bile, Pazartesi yaşanan sert düşüşün tepki hareketinin zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Küresel ekonomiye dair endişeler bitmedikçe veya azalmadıkça piyasalar üzerindeki baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz. Bugün açıklanacak olan BEJ Kitap, piyasaların takibinde olacaktır.
 

Haftanın ilk işlem gününde yurtdışı piyasalar eşliğinde satıcılı işlemler gören endekste, dün sabah Morgan Stanley’in Türkiye için yatırım tavsiyesini yükseltmesinin ardından alışların geldiğini gördük. İsviçre Merkez Bankası’nın Frank’ı sabitleme politikasını açıklaması sonucu yurtdışı piyasalarında moral bulduğunu söyleyebiliriz. Bileşik endeks günü % artış ile, puan seviyesinden kapattı. Endeks, yurtdışı piyasalara oranla daha güçlü duruşunu sergilemeye devam etse de, Küresel ekonomiye dair endişeler azalmadığı sürece baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz.    Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 54,000/53,500/52,000, direnç seviyeleri ise  55,800/56.400/57.000 olarak gözükmektedir.
 

Eren ÖZDEMİR

Finansal Strateji ve Araştırma UZMANI

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; 6 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Euro bölgesi borç krizine ilişkin endişelerle haftanın açılış gününde Avrupa borsaları satıcılı bir seyir geçirerek EUR/USD paritesinin gün...

Kapat