İntegral Menkul: Para Piyasalarındaki Olumlu Görüntü Devam Etmektedir

Haftanın son işlem gününe, Yunanistan konusundaki olumluaçıklamalar ile artıda başlayan piyasalarda, ABD’den gelen istihdamverilerinin beklentilerin altında kalması sonucu, piyasalar aldıklarınıverdi ve eksiye geçti. İçeride ise, Merkez Bankası politikaları sonucugerileyen faizler ilk seans da bankacılık sektörüne alışların gelmesineneden olurken, ikinci seansla birlikte yurtdışı piyasaların negatifbaskısı oldukça fazla hissedildi. 57,000 direnç seviyesiningeçilememesinin ardından İMKB günü %0,61’lik düşüş ile, 56.180,24puan seviyesinden kapattı.
  

Yurtdışı piyasalarda ise, Yunanistan’da referandum kararının iptaledilmesinin ardından güne olumlu başlayan piyasalarda, Almanya veABD’den gelen verilerin beklentileri karşılayamaması baskı yarattıve piyasalar aldıklarını geri vererek eksiye geçtiler. Diğer yandanİtalya’nın borç problemi ve İtalyan tahvil faizlerinin rekor seviyelereçıkması ile birlikte, Avrupalı liderlerin Euro Bölgesi sorunlarınıçözemeyeceği endişelerine bağlı olarak sert düşüşler yaşanmaktadır.Global piyasalardaki olumsuz görüntünün bir süre daha devamedebileceğini düşünmekteyiz.
  

İMKB’de haftanın son işlem gününde, yurtdışı piyasaların baskısı yoğun olarak hissedildi. İlk seans da gerileyen Dolar/TL kuru vefaizlerin bankacılık sektörüne alış getirmesinin ardından, beklentilerin altında kalan ekonomik veriler sonucu piyasaların eksiye geçtiğini gördük.İMKB günü %0,61’lik düşüş ile, 56.180,24 puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalar rayına oturmadığı sürece içeride de dalgalı seyrindevam edebileceğini düşünmekteyiz. Yükselişlerin daha kalıcı olması için endeksin 57,000 üzerinde kapanışlara ihtiyacı olacaktır.Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500 / 53,500 / 52,800 , dirençseviyeleri ise 57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir. 
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: İnsani Gelişme Endeksi 2011

Bu sütunda ölçme sorunları ile sık karşılaşıyoruz. Bilimsel düşünce için ölçme işlevinin doğru yapılması hayatidir. Üstelik çok zordur. Hatalara açıktır....

Kapat