İntegral Menkul: Merkez Bankası Müdahalesi Moral Getirdi

Haftanın ikinci işlem gününe, yurtdışı piyasaların negatif yönlü baskısı altında başlayan endeks, ikinci seansta yurtdışı piyasaların bir miktar toparlanması üzerine alıcılı işlemler gördü. Bileşik endeks günü %0,53’lük artış ile, 58.750,59 puan seviyesinden kapattı. Dolar kurunun yükselişini Merkez Bankasının 1,35 Milyar $’lık ihale ile durdurması ve 5 yıl sonra ilk kez kura piyasadan direk müdahale etmesi de İMKB üzerinde olumlu etki yaratırken, merkezi yönetim bütçesinin de 234 Milyon TL fazla vermiş olması olumlu etki yarattı. Genel görünüm itibari ile yurtdışı piyasalarda sert bir hareket yaşanmadığı sürece pozitif görünümün devam edebileceğini söyleyebiliriz.        

   
Global piyasalar ise, Moody’s’in Fransa’yı olası bir not indirimi konusunda uyarmasının ardından güne satıcılı başlayan piyasalarda, ABD’den açıklanan bilançolar yön verici nitelikte olmaya devam etmektedir. Beklentilerin üstünde zarar açıklayan Goldman olumsuz havayı arttırsa da, 23 Ekim’de ki toplantının olumlu beklentileri Avrupa ve ABD piyasalarını ayakta tutmaya devam etmektedir.          

  

İMKB’de haftanın ikinci işlem gününde yurtdışı piyasaların negatif baskısı altında güne satıcılı başlayan endeks de, Merkez Bankasının Dolar TL kuruna müdahalesi sonucunda kayıplar giderildi ve bileşik endeks günü %0,53’lük artış ile, 58.750,59 puan seviyesinden kapattı. Bütçe fazlası veren merkezi yönetim bütçesi de, olumlu havayı destekledi. Perşembe günkü PPK toplantı sonuçları açıklanana kadar endeks üzerindeki baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz.        
 

Bugün piyasaların hafif alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri;58,000/57,500/56,500 , direnç seviyeleri ise  60,000 / 60,500 / 61,200 olarak gözükmektedir.  Mehmet Eren ÖzdemirAraştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Dışarıda Merkozy; İçeride Merkezi…

Avrupa menşeili tedirginlikler, Çin ekonomisinin son iki yılın en düşük hızındaki büyüme rakamları ve ABD’de Goldman Sachs’ın beklentilerden kötü gelen...

Kapat