İntegral Menkul: İMKB, Yurtdışına Göre Zayıf Seyrediyor

Haftanın son işlem gününde, yurtdışı piyasalarda yukarı yönlü hareketler ağırlıktayken, İMKB’nin yurtdışından negatif yönde ayrıştığını gördük. Bileşik endeks günü seans sonu gelen alışlar sonucu %0,19’luk artış ile, 57.338,78 puan seviyesinden kapattı. Genel görünüm itibari ile bankacılık sektörü başta olmak üzere, endeks kağıtlarının baskı altında kaldığını söyleyebiliriz. Cuma günü iyi gelen istihdam rakamlarının ardından küresel piyasalar artıya geçerken, İMKB’nin satıcılı işlemler görmesi bu durumun göstergesidir.                   

 
Global piyasalarda ise hafta başından beri genel olarak görülen olumlu ivme, ABD’den açıklanan istihdam rakamlarının da beklentileri aşması sonucu devam etti. Diğer yandan Avrupa bankacılık sektörüne dair gelen açıklamalarında yatırımcıların tedirginlik düzeyini düşürdüğünü ve bir miktar da olsa risk iştahını artırdığını söyleyebiliriz. Genel düşüncemiz özellikle Avrupa piyasalarında baskının bir süre daha devam edebileceği yönündedir.            
  

İMKB’de haftanın son işlem gününde, yurtdışından negatif ayrışma devam etti. Beklentilerin üstünde gelen ABD tarım dışı istihdam rakamları, ABD ve Avrupa piyasalarını artıya geçirirken bunun İMKB’ye yansıması sınırlı oldu. Bileşik endeks günü %0,19’luk artış ile, 57.338,78 puan seviyesinden kapattı. Özellikle bankacılık sektörü üzerinde baskı İMKB’nin yukarı yönlü hareketlerini engellemeye devam etmektedir. 57,000 üzerindeki bu kapanış, bu hafta için olumlu sinyaller vermektedir.       

 

Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri;56,400/55,800, direnç seviyeleri ise  57.500 / 58,500 olarak gözükmektedir. 

 
Mehmet Eren Özdemir

Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Libya’nın Petrol Üretimi, 15 Ay İçinde Düzelecek

Libya’nın petrol üretiminin, 15 ay içinde   savaş öncesi dönemdeki seviyelere dönmesinin beklendiği bildirildi.             Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı...

Kapat