İntegral Menkul: İMKB’de Satışlar Durulmuyor

Haftanın dördüncü işlem gününde, ABD piyaslarının Şükran Günü sebebiyle kapalı olmasının da etkileri ile, işlem hacminin düşük kaldığını gördük. Sabah Almanya’dan açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin üzerine çıkmış olması yurtdışı piyasalarda alışları artırırken, İMKB’de de 51,700 puan seviyelerine kadar yükseliş yaşandı.  Monti-Sarkozy-Merkel görüşmesinden piyasaları tatmin edebilecek bir açıklama çıkmaması sonucu tedirginliği arttığını görmekteyiz. Yurtdışı piyasalarında artılarını geri vermesi, içeride satışların hızlanmasına yol açmaktadır. Genel olarak negatif görünümün devam edebileceğini düşünmekteyiz.      
 

Yurtdışında ise, ABD piyasalarının kapalı olduğu günde, piyasalar Almanya’nın verilerinin beklentileri aşması ile alıcılı işlemler görmekteyken, Portekiz’in kredi notunun düşürülmesi ve İtalya’nın borçlanma faizlerinin tekrar % 7’nin üzerine çıkması tepki alımlarının sınırlı kalmasına neden oldu. Diğer yandan Euro Bölgesinin durumu hakkında toplanana Merkel-Sarkozy ve Monti toplantısından piyasaları tatmin edecek bir açıklama gelmemiş olması da, alışların önünün kesilmesinde ve tepki hareketinin sınırlı kalmasında etmen oldu.          
  

İMKB haftanın dördüncü işlem gününe, Almanya’da iş dünyası güven endeksi Kasım ayında beklenmedik bir şekilde yükselmesi sonucu yurtdışı piyasalar ile birlikte alıcılı başladığını gördük. Gelen alımlar sonucu 51,700 seviyelerine kadar yükselen endeks de, yurtdışı piyasaların aldıklarını geri vermesi sonucu satışlar hızlandı ve 50,800 desteğinin de kırılması sonucu bileşik endeks günü %2,88’lik düşüş ile, 49.621,67 puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalarda toparlanma olmadığı sürece İMKB’de de baskının devam edebileceğini söyleyebiliriz.       

 
Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 49,500 / 49,000 / 48,200, direnç seviyeleri ise 50,800 / 51,500 / 53,000 olarak gözükmektedir.   
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 25 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Euro Bölgesi'nin en borçlu doğulu üyesi Macaristan'ın kredi notunu, kabinenin güveni...

Kapat