İntegral Menkul: İMKB’de Eylem Planı Tedirginliği

Haftanın ilk işlem gününde İMKB’nin, yurtdışından negatif yönde ayrıştığını gördük. Bankacılık sektörü öncülüğünde satışların geldiği günde bileşik endeks günü %0,94’lük düşüş ile, 56.259,37 puan seviyesinden kapattı. Çarşamba günü açıklanacak enflasyon raporu ve Merkez Bankasının beş maddeli eylem planının yatırımcıların risk iştahı üzerinde negatif baskı kurduğunu görmekteyiz. Merkez Bankasının atacağı adımlar konusundaki belirsizlik, netleşene kadar endeks üzerindeki baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz.      İçeride Çarşamba günü açıklanacak olan eylem planının baskısı hakimken, yurtdışı piyasalarda da Çarşamba günü yapılacak olan AB Liderler Zirvesinin baskısı devam etmektedir. Pazar günü yapılan toplantıdan olumlu açıklamaların gelmesi yurtdışı piyasaları pozitif bir görünüm içerisine sokarken, Euro Bölgesinden gelen PMI rakamlarının beklentilerin altında kalması pozitif görünümü dağıttı. Çarşamba günü zirveden gelebilecek açıklamalara kadar, baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz.         
  

İMKB’de haftanın açılış gününde, yurtdışı piyasalardan negatif yönde ayrıma yaşandı. Bankacılık sektörü öncülüğünde gelen satışlar sonucu bileşik endeks günü %0,94’lük düşüş ile, 56.259,37 puan seviyesinden kapattı. 55,500 destek seviyesinden alımların geldiğini gördük. Çarşamba günü Merkez Bankasından gelecek açıklamaların piyasalar ve yatırımcılar üzerinde yarattığı tedirginlik giderek belirginleşmektedir. İMKB’de baskının Çarşamba gününe kadar devam edebileceğini düşünmekteyiz.          
  

Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500/55,000 , direnç seviyeleri ise  57,600 / 58,500 / 59,200 olarak gözükmektedir.
 
 
Mehmet Eren Özdemir

Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 25 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Caterpillar'ın beklenenden iyi kar açıklaması ve Avrupa'ya yönelik umutlu havayla ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü artıda kapattı....

Kapat