İntegral Menkul: IMF-ECB Anlaşması Piyasaları Yeşile Boyadı

Haftanın son işlem gününe, alıcılı ancak tarım dışı istihdam verisinin baskısı altında başlayan endeks, ECB-IMF kredi anlaşması kararının açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Bileşik endeks günü %1,79’luk artış ile, 54.769,25 puan seviyesinden kapattı. Gelen haberlere ECB-IMF arasında 200 Milyar Euro tutarında gerçekleşen anlaşma, Euro Bölgesi mali problemlerinin çözümüne dair umutları arttırınca yurtdışı piyasalarda da kademeli alışlar görüldü. Genel görünüm itibari İMKB’de ki alışların devam edebilmesi için 55,500 seviyesi üzerinde kapanışların gerektiğini düşünmekteyiz.     
  

Yurtdışında ise, gün Euro Bölgesinden gelen ekonomik veriler ile alıcılı başladı. Gün içerisinde tarım dışı istihdam verisinin baskısı altında devam eden işlemlerde, ECB-IMF anlaşmasının açıklanması alışları arttırdı. Tarım dışı istihdam rakamlarının beklentiler dahilinde gelmesi ve ABD’nin işsizlik oranında yaşanan düşüş de, olumlu havanın devam etmesini sağlamış gözükmektedir. Global piyasalardaki olumlu havanın bir süre daha devam edebileceğini düşünmekteyiz.          
 

İMKB’de geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, güne yatay bir bantta başlayan bileşik endeks, ECB-IMF kredi anlaşmasının açıklanması ve ABD’den gelen dataların beklentileri karşılaması sonucu alıcılı işlemler gördü. Bileşik endeks günü %1,79’luk artış ile, 54.769,25 puan seviyesinden kapattı. İMKB’de yurtdışı piyasalarında desteklediği yükseliş ivmesinin devam edebilmesi için 55,500 seviyesi üzerinde kapanışların gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Aksi durumlarda kar satışların gelmesi muhtemel gözükmektedir.           

   
Bugün piyasaların dengeli açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 53,500 / 52,800 / 51,500, direnç seviyeleri ise 55,500 / 57,000 olarak gözükmektedir.   
  

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Kurtarıcı IMF

IMF ‘nin yardımıyla krizin atlatılacağına yönelik umutlar ve beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam rakamları ile yönünü yukarı çeviren endeksler...

Kapat