İntegral Menkul: Endeks, Yurtdışına Göre Daha Ilımlı

Haftanın ilk işlem gününe, yurtdışı piyasaların pozitif etkisi altında artıda başlayan ve alıcılı işlemler gören endeks, ikinci seans da, yine yurtdışı piyasalarda yaşanan negatif haber akışları sonucu, ilk seans da ki kazançlarını verdi. İMKB, yurtdışı piyasalara oranla temkinli duruşuna devam ettiği günü %0,58’lik düşüş ile, 55.875,72 puan seviyesinden kapattı. Düşüşlerde 55,000 desteği, yükselişlerde ise 57,500 direnci arasındaki işlemlerin devam edebileceğini düşünmekteyiz.       
 

Yurtdışı piyasalarda ise, Japonya’dan gelen olumlu büyüme rakamları alıcıları tetiklemişken, Euro Bölgesinden gelen ekonomik verilerin beklentileri karşılayamaması ve İtalya’nın tahvil ihalesinde faizlerin tekrar yükselişe geçmesi, başta Avrupa piyasaları olmak ile birlikte, global piyasaları eksiye geçirdi. Genel görünüm itibari ile, Yunanistan ve İtalya’da ki siyasi belirsizliğin ortadan kalkması piyasalarda olumlu bir hava yaratmış olsa da, ekonomik problemlerle ilgili nasıl adımlar atılacağının belirsizliği yatırımcıları tedirgin etmeye devam edecektir.          
  

İMKB’de haftanın ilk işlem gününe, yurtdışı piyasaların olumlu etkisi altında artıda başlayan endeks, ikinci seans yurtdışından gelen negatif haber akışı ile kazançlarını geri verdi. Bileşik endeks günü %0,58’lik düşüş ile, 55.875,72 puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalara oranla ılımlı ve sağlam duruşuna devam eden İMKB’de 57,000 – 57,500 bandının geçilmesi alışları 59,000 seviyelerine kadar taşıyabilir. Genel görüntü itibari ile ılımlı seyrin devam edebileceğini söyleyebiliriz.        
 

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,000 / 53,500 / 52,800 , direnç seviyeleri ise  57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir. 

 
Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye’nin Fişi Çekildi

Suriye ile gerilen ilişkiler iş dünyasının da iplerini kopardı. Yüz milyonlarca doları bulan yatırımlar durduruldu. Sınır ticaretinin de bitmesi bekleniyor...

Kapat