İntegral Menkul: Endeks Yatay Bantta Devam Ediyor

Haftanın ikinci işlem gününde de 55,800 destek seviyesinin önemini koruduğunu ve bu seviye yaklaştıkça alımların geldiğini gördük. 55,800 desteğinin kırılmamış olması önümüzdeki günler için umut vad etse de, bugün gelecek olan Merkez Bankası açıklamaları ve beş maddelik eylem planı, İMKB’nin kısa ve orta vadedeki yönü açısından oldukça önemli olacaktır. Bileşik endeks bugünkü Merkez Bankası açıklamalarının belirsizliği altında dünü %0,03’lük artış ile, 56.278,39 puan seviyesinden kapattı.     

  
Yurtdışı piyasalarda ise genel olarak bugünkü AB Liderler Zirvesi öncesinde temkinli işlemler gözlemlendi. Ancak AB Maliye Bakanları toplantısının iptal edilmesi üzerine özellikle Avrupa borsaları başta olmak üzere piyasalarda satışlar hızlandı. Bugün toplanacak olan AB Liderler Zirvesinden çıkabilecek kararlar yurtdışı piyasaların yön ve ivmesi açısından oldukça önemli olacaktır. Toplantının ana gündem maddesi olan Yunanistan ve Avrupa bankacılık sektörü ile ilgili gözle görülür adımların atılması piyasalarda alışları tetikleyecekken, Yunanistan konusunda bir anlaşmaya varılamaması durumunda satışların artması muhtemel gözükmektedir.       
  

İMKB’de haftanın ikinci işlem gününde de 55,800 – 57,000 bandı arasındaki işlemler devam etti. 55,800 seviyesi yaklaşıldıkça gelen alımlar, 57,000 seviyesine yaklaşıldıkça satışlar ile karşılandı ve dar bantta ki hareket devam etti. Merkez Bankası açıklamalarının ve AB Liderler Zirvesinden çıkabilecek sonuçların riskini almak istemeyen yatırımcıları seans sonuna doğru gelen satışları sonucu bileşik endeks günü %0,03’lük artış ile, 56.278,39 puan seviyesinden kapattı. Bugün içeride Merkez Bankası, dışarıda ise AB Liderler Zirvesi takip edilecek olup, piyasaların yönü çıkabilecek karar ve açıklamalara göre şekillenecektir.          

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500/55,000 , direnç seviyeleri ise  57,600 / 58,500 / 59,200 olarak gözükmektedir.

  
Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Baş Döndüren Deney

Deneysel politikaları destekleyen kesimler, bugün bankanın yarattığı karmaşadan ve belirsizlikten şikâyet etmeye başladılar.    Dün görüştüğüm ya da raporlarını okuduğum...

Kapat