İntegral Menkul: Endeks Üzerindeki Baskı Devam Ediyor

Haftanın üçüncü işlem gününde, bugün gerçekleştirilecek olan PPK toplantısının riskini almak istemeyen yatırımcıların kar realizasyonuna gitmeleri sonucu satışların arttığını gördük. Diğer yandan Merkez Bankasının döviz satış tutarını yüksek tutmasına rağmen, Dolar kurunun yükselişini engelleyememesi de endeks üzerindeki baskıyı arttıran diğer bir etmen oldu. Bileşik endeks günü %1,62’lik düşüş ile, 57.798,73 puan seviyesinden kapattı. Piyasaların PPK toplantısı sonuçlarına göre şekilleneceğini düşünmekteyiz.         
 

Global piyasalar ise, AB Liderler Zirvesinden EFSF ile ilgili olumlu kararların çıkabileceği beklentisi sonucu alışların arttığını gördük. Moody’s’in İspanya’nın kredi notunu düşürmesinin bile piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını gördük. AB Liderler Zirvesine kadar olumlu beklentilerin fiyatlandırılmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz.          
 

İMKB’de haftanın üçüncü işlem gününde satıcıların ağırlıkta olduğu bir gün yaşandı. Yurtdışı piyasalardan negatif yönde ayrışan endekste, bugün açıklanacak PPK toplantı sonuçlarının riskini almak istemeyen yatırımcıların pozisyonlarını realize ettiğini gördük. Diğer yandan Merkez Bankasının döviz ihalesinde tutarı yüksek tutmasına rağmen, Dolar TL kurunun yükselişini durduramaması da piyasaları tedirgin eden bir diğer etmen oldu. Bileşik endeks günü %1,62’lik düşüş ile, 57.798,73 puan seviyesinden kapattı. Bugün açıklanacak PPK toplantı sonuçları piyasaların yönü açısından oldukça önemli olacaktır.         
  

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 57,500/56,500 , direnç seviyeleri ise  60,000 / 60,500 / 61,200 olarak gözükmektedir. 

 
Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yükselişe hazırlık

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte pozitif performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük kalmasını seçim için...

Kapat