İntegral Menkul: Endeks, Kur Baskısı Altında Kaldı

Haftanın ilk işlem gününde, İMKB’de ki baskının devam ettiğini gördük. Düşen işsizlik rakamlarının olumlu etkisinin ardından, Bileşik endeks üzerindeki baskı Dolar kurunun da yükselişe geçmesi sonucu artarak devam etti. İMKB günü %1,45’lik düşüş ile, 58.442,44 puan seviyesinden kapattı. 20 Ekim’de gerçekleştirilecek PPK toplantısından nasıl kararların çıkabileceğinin belli olmaması, yatırımcıların risk iştahında belirgin düzeyde düşüşe sebep olmaktadır. PPK toplantısına kadar, yurtdışı piyasalara endeksli ancak yurtdışına oranla daha temkinli hareketlerin devam edebileceğini düşünmekteyiz.
Global piyasalarda ise, AB Liderler Zirvesinin olası olumlu sonuçları fiyatlandırılırken, Almanya Maliye Bakanı’ndan gelen olumsuz açıklamalar sonucu piyasalar düşüşe geçti. Yurtdışı piyasalarda, Euro Bölgesi borç sorununa dair gözle görülür adımlar atılmadığı sürece baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.
İMKB’de haftanın ilk işlem gününde de, uzun süredir olduğu gibi yurtdışı piyasalara endeksli olarak işlemler devam etti. Güne alıcılı başlayan küresel piyasalar, Almanya Maliye Bakanının olumsuz açıklamaları ile eksiye geçti. Yurtdışına oranla daha temkinli olan İMKB, günü, %1,45’lik düşüş ile, 58.442,44 puan seviyesinden kapattı. T.C. Merkez Bankası PPK toplantısına kadar bileşik endeks üzerindeki baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz. Diğer yandan tekrar yükselişe geçen Dolar kuru da İMKB üzerindeki baskının artmasına neden olmaktadır.
Bugün piyasaların dengede açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri;58,000/57,500/56,500 , direnç seviyeleri ise  60,000 / 60,500 / 61,200 olarak gözükmektedir.
Mehmet Eren Özdemir

Araştırma Departmanı / Analist
“Sitemizde yayınlanan tüm yorum ve düşünceler, yazarların kendi şahsi kanaat ve düşünceleri olup bir yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırım tavsiyeleri ancak SPK ve ilgili mevzuatın belirlediği kuruluşlar tarafından “risk bildirimi sözleşmeleri” imzalanarak verilebilir. “

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dalgalı seyir

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat