İntegral Menkul: Dış Ticaret Rakamlarının Olumsuz Etkisi Giderildi

Haftanın son işlem gününde beklentilerin üstünde gelen dış ticaret açığı rakamlarının olumsuz etkisi gözlemlendi. Arkasından gelen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamaları piyasaları rahatlattı ve ilk seans da İMKB, yurtdışına göre güçlü duruşunu korudu. Ancak ikinci seansla birlikte kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten Türkiye’nin not artırımına dair gelen olumsuz açıklamalar, bileşik endeksin gücünü kırdı satışlar geldi. İMKB günün seans sonuna doğru gelen kademeli alımlar sonucu %0,11’lik düşüş ile, 59.693,43 puan seviyesinden kapattı. Genel görünüm itibari ile 57,500 seviyelerine kadar satışların devam etmesi beklenebilir.             
   

Global piyasalarda ise Cuma günü açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranının beklentileri aşarak % 3’e ulaşmasının ve bu veri sonucunda Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı almasının zor olduğu düşünceleri ile satışların arttığını gördük. Yurtdışı piyasalarda da Avrupa borsaları öncülüğünde düşüşler yaşandı. Genel ekonomiye dair endişeler devam ettiği sürece, global piyasalar üzerindeki baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir. İMKB’de haftanın son işlem gününde, beklentileri aşan dış ticaret açığı rakamları ve Fitch’den gelen not artırımı ile ilgili olumsuz açıklamaların negatif etkisi görüldü. Bileşik endeks ilk seans da yurtdışına oranla sağlam duruşunu devam ettirse de, ikinci seans gelen satışlara dayanamadı. 58,363 seviyelerine kadar düşen endeks, seans sonuna doğru gelen hacimli alımlar sonucu, günü %0,11’lik düşüş ile, 59.693,43 puan seviyesinden kapattı.   

  

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri;59,200/58,500/57,500, direnç seviyeleri ise  60.000 / 61,500 olarak gözükmektedir.

 
Eren Özdemir

Finansal Strateji ve Araştırma Uzmanı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Çok Laf, Az İcraat…

Uzun süredir laf üreten ama icraat yapılmadığını gören piyasalar kısa vadeli teknik olarak da aşırı satım bölgesine gelinmesinin etkisiyle düzeltme...

Kapat