İntegral Menkul: Dış Piyasalarda ABD, İMKB’de Rekabet Kurulu Paniği

Haftanın ilk işlem gününe, yurtdışı piyasaların negatif baskısı altında ekside başlayan İMKB’de, faizlerin yükselişinden kaynaklı bankacılık sektörüne gelen satışlara, Rekabet Kurulu’nun 12 bankaya soruşturma açtığı haberi de eklenince özellikle bankacılık sektörü üzerinde satışların hızlandığını gördük. Diğer yandan ABD’de federal bütçe açığını 1,2 trilyon dolar azaltmak için yapılan görüşmelerin çıkmaza girdiği haberleri de satışları tetikleyen diğer bir etmen olarak gözükmektedir. Yurtdışı piyasalarda toparlanma yaşanmadığı sürece, içeride de baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.

 
Yurtdışı piyasalar ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Fransa’yı ve Fransız bankalarını olası bir not indirime karşı uyarması ile satıcılı başlayan gün, ABD’de bütçe açığını azaltmak için yapılan görüşmeden olumlu bir karar çıkamayacağı yönünde gelen haberlerinde negatif etkisi ile satıcılı devam etti. Genel görünüm itibari ile Euro Bölgesi ülkelerinin borç sorunlarının çözümüne dair umutların azalması, yatırımcıların tedirginlik düzeyini arttırmaktadır. Borç sorunu ile ilgili net bir adım atılmadığı sürece negatif yönlü baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.
  

İMKB’de haftanın ilk işlem gününde, Rekabet Kurulu’nun 12 bankaya soruşturma açtığı haberi ile bankacılık sektöründe satışların yoğunlaştığını gördük. Yükselen faizler nedeniyle zaten baskı altında olan banka kağıtlarına, soruşturma haberi ve yurtdışının da negatif yönlü baskısı eklenince satışlar hızlandı. Bileşik endeks günü %3,16’lık düşüş ile, 52.752,15 puan seviyesinden kapattı. Diğer yandan yeniden yükselişe geçen Dolar / TL kuru da, endeks üzerindeki baskıyı arttıran diğer bir etmen olarak gözükmektedir. Yurtdışı piyasalardaki negatif görünüm devam ettiği sürece içeride de baskının devam edebileceğini düşünmekteyiz.
 

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 52,500 / 51,500, direnç seviyeleri ise 53,500 / 55,000 / 57,000 olarak gözükmektedir.  
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD Nereye…

EUR/USD ANALİZ Papademos'a, Yunanistan'ın borç krizinin çözümü için AB/IMF programının şartlarını yerine getirme çabalarına ABD olarak destek verdiklerini bildirdi. Beyaz...

Kapat