İntegral Menkul: Cari Açık Rakamları ve Yükselen Faizler

Haftanın ikinci işlem gününde İMKB’de beklentiler ile neredeyse aynı gelen cari açık rakamlarının olumlu algılaması fiyatlandırılırken, TL’de yaşanan değer kaybı ve 10,56’lık oranı ile son iki yılın en üst seviyelerine çıkan gösterge faiz oranı alışların önünü kesti. Seans sonuna doğru yurtdışı piyasalarında eksileri gidermesi sonucunda bileşik endeks günü %0,08’lik artış ile, 55.922,23 puan seviyesinden kapattı. İMKB yurtdışı piyasalara oranla kısmen güçlü duruşuna devam etmektedir.     
 

Yurtdışı piyasalarda ise genel olarak satıcılı bir gün hakimdi. Euro Bölgesi ülkelerinden gelen büyüme rakamlarının beklentileri aşmış olmasına rağmen, İtalya’nın tahvil ihalesinde faizlerin tekrar %7’nin üzerine çıkmış olması ve ZEW ekonomik verisinin gerilemeye devam etmesi satışları tetikleyen etmenler olarak gözükmektedir. Diğer yandan Fransa ve İspanya’nın CDS’lerinin rekor seviyelere yükselmesi de, yatırımcıların tedirginlik düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Euro Bölgesi ülkelerine dair ekonomik problemler devam ettiği sürece yurtdışı piyasalardaki baskının da devam edebileceğini düşünmekteyiz.          
 

İMKB’de haftanın ikinci işlem gününde, TCMB’ nin verilerine göre cari açık, dış ticaret açığı verilerinin de işaret ettiği doğrultuda, Eylül ayında piyasa beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek, 6.76 milyar dolara çıktı. Cari işlemler hesabı açığı, bu yılın Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100,7 artarak, 60 milyar 656 milyon dolar oldu.  Cari açık bu veriler ile 12 aylık dönemde 77 milyar 545 milyon dolara yükselmiş oldu. Beklentilerle uyuşan rakamların endeks üzerindeki olumlu etkisi, yurtdışı piyasalarda satışların hızlanması ve gösterge faiz oranının %10’nun üzerine çıkması ile birlikte yerini satıcılara bıraktı. Seans sonuna doğru gelen alımlar sonucu İMKB günü %0,08’lik artış ile, 55.922,23 puan seviyesinden kapattı. 55,500 ve 55,000 destekleri önemini korumaya devam etmektedir. Bileşik endeksin yurtdışı piyasalara nispeten sağlam duruşunu devam ettirebileceği düşünmekteyiz.         
  

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,500 / 55,000 / 53,500, direnç seviyeleri ise  57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir.
 

Mehmet Eren Özdemir

Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Roller Coaster Piyasaları

Avrupa borç sorunu kaynaklı spekülasyonların arttığı bir gün olan dün de piyasalar volatil bir seyir içerisinde idiler. İtalya’nın notunu düşebileceğine...

Kapat