İntegral Menkul: Beklenen Kar Satışları Geldi

Haftanın dördüncü işlem gününde, güne yatay başlayan İMKB, gün içerisinde gelen alışlar sonucu 54.792 puan seviyelerine kadar yükseldi. Yurtdışı piyasaların artılarını eritmesi ile içeride de beklenen kar satışları geldi ve bileşik endeks günü % düşüş ile, puan seviyesinden kapattı. Genel görünüm itibari ile Çarşamba günü yaşanan sert yükselişin ardından dün yaşanan düşüş normal gözükmektedir. Düşüşlerin hızlanabilmesi için 53,000 seviyesi altında kapanışlar gerektiğini düşünmekteyiz.      

 
Yurtdışında ise, Çarşamba günü açıklanan ortak müdahale kararının ardından gelen hacimli alımlar, Fransa’nın borçlanma maliyetlerinin düşmesi ile devam etmiş olsa da, kar satışlarının geldiğini görmekteyiz. Diğer yandan ABD’den açıklanan istihdam verilerinin de beklentilerin altında kalması satışları tetikleyen diğer bir unsur olarak gözükmektedir. Bizim düşüncemiz, merkez bankalarının ortak bir şekilde piyasalara Dolar likiditesi sağlama konusunda anlaşmaya varmış olsalar da, Euro Bölgesi ülkelerinin borç sorunlarına ve Avrupa’da yaşanan mali problemlere dair gözle görülür adımlar atılmadığı sürece baskının devam edebileceği yönündedir. Bugün ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi piyasaların takibinde olacaktır.          
 

İMKB’de haftanın dördüncü işlem gününde, Çarşamba günü yaşanan sert yükselişin ardından kar satışların geldiğini gördük. Merkez bankalarının ortak Dolar müdahalesi ile yaşanan yükseliş hareketinin ardından dün gelen satışlar beklentiler dahilinde olduğu için yatırımcıların tedirginlik düzeyini arttırmadı. Özellikle bankacılık sektörü üzerinde yoğunlaşan satışlar sonucu bileşik endeks günü % düşüş ile puan seviyesinden kapattı. Düşüşler 53,500 seviyesinin altına inmediği sürece hedef bölge 55,000 olmaya devam edecektir.

  
Bugün ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, piyasaların yön ve ivmesi bakımından oldukça önemli olacaktır.            Bugün piyasaların dengeli açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 53,500 / 52,800 / 51,500, direnç seviyeleri ise 55,000 / 57,000 olarak gözükmektedir.  

 
Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Borç Krizi, Washington’ı Başkent Yaptı

Avrupa’nın meselesi, euro cinsinden ihraç edilen ülke tahvillerinin AB tarafından üstlenilip üstlenilmeyeceği meselesidir.   Avrupa için karar anı galiba artık...

Kapat