İntegral Menkul: 60,000 Direnç Seviyesi Önemini Korumakta

Haftanın dördüncü işlem gününde, yurtdışı piyasalarda yaşanan kar satışlarının içeride de etkisi gözlemlendi. Hükümet tarafından açıklanan orta vadeli planın olumlu etkilerinin sınırlı kaldığı günde İMKB günü, %1,48’lik düşüş ile, 58.543,37 puan seviyesinden kapattı. Yeniden yükselişe geçen Dolar kuru da İMKB üzerindeki baskının artmasına neden olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi yükseliş ivmesinin devam edebilmesi için endeksin 60,000 üzerinde kapanışlara ihtiyacı olduğunu düşünmekteyiz. Bugün ikinci kez oylanması beklenen Slovakya’nın EFSF kararı, yurtdışı piyasalar ve İMKB için oldukça önemli olacaktır.             
  

Global piyasalarda ise, Çarşamba günü yaşanan yükselişten sonra dün İtalya’dan gelen olumsuz haberler ve ABD’de açıklanan bilançoların beklentileri karşılayamaması sonucu yatırımcıların kar realizasyonuna gittiğini gördük. Özellikle Avrupa bankacılık sektörüne dair endişeler risk iştahının düşmesine piyasaların volatilitesinin artmasına neden olmaktadır. Çarşamba günü Slovakya’da oylanan ancak kabul edilmeyen EFSF genişlemesinin, bugün tekrar oylanması beklenmektedir. Oylama sonuçlarının piyasalar üzerindeki etkisinin önemli derecede olacağını düşünmekteyiz.          
  

İMKB’de haftanın dördüncü işlem gününde, orta vadeli planın açıklanması sonucu yükselişe geçen İMKB, yurtdışı piyasaların eksiye dönmesi sonucu aldıklarını geri verdi. Bileşik endeks günü %1,48’lik düşüş ile, 58.543,37 puan seviyesinden kapattı. Diğer yandan dün Merkez Bankası’nın döviz satış ihalesi düzenlememesi ve aşağı yönlü tepki veren EURUSD paritesi sonucunda, yükselişe geçen Dolar kurunun da endeks üzerindeki baskısı hissedildi. Genel görünüm itibari ile yurtdışı piyasaların baskısı altında hareket eden İMKB’de yükseliş ivmesinin devam edebilmesi için 60,000 seviyesi üzerinde kapanışlar gerektiğini düşünmekteyiz.       
  

Bugün piyasaların dengede açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri;58,500/57,800/56,500 , direnç seviyeleri ise  60,000 / 60,500 / 61,200 olarak gözükmektedir. 
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teb Yatırım: Yukarı Hareketler Sınırlı Kalacak

Hafta başından beri yükseliş eğiliminde olan İMKB`de, dün genelde satıcılı bir seyir gözlendi. İtalya`da yapılması beklenen güven oylamasına ilişkin ortaya...

Kapat