İnşaat Sektörü İlk Yarıda %14 Büyüdü

İnşaat sektörü yılın ilk   yarısında yüzde 13,9 büyürken, kriz döneminde yüzde 4,5′a kadar gerilemiş olan   GSYH’daki payı ise ikinci çeyrekte yüzde 6′a yükseldi.          
  

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Ekim ayı İnşaat Sektörü Analizine göre,   inşaat sektörü bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 14,7, ikinci çeyreğinde ise   yüzde 13,2 büyüme kaydetti. Yılın ilk yarısı itibariyle gerçekleşen büyüme oranı   yüzde 13,9 oldu.          
 

Sektörün büyüklüğü cari fiyatlarla ilk çeyrekte 12,83 milyar, ikinci   çeyrekte ise 15,3 milyar TL olarak gerçekleşirken, yılın ilk yarısında cari   fiyatlarla büyüklük 28,13 milyar lirayı buldu. Kriz döneminde yüzde 4,5 kadar   gerileyen olan GSYH’daki payı ise ikinci çeyrekte yüzde 6′ya yükseldi.          
  

GSYH ve İnşaat Sektörü Gelişme Hızı 2011′in 2. çeyreğinde özel sektör   inşaat yatırımları yüzde 15,77, kamu inşaat yatırımları ise yüzde 6,54 oranında   artarken, yılın ilk yarısı itibariyle kamu inşaat yatırımlarında yüzde 7,54, özel   sektör inşaat yatırımlarında ise yüzde 16,51 oranında büyüme kaydedildi.   Müteahhitler birliğinin analizine göre, bu rakamlar sektördeki büyümenin   lokomotifinin son 10 yıllık dönemde hep olduğu gibi yine özel sektör yatırımları   olduğunu ortaya koyuyor.          

 
Bu yılın ilk 6 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, yapı   ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 17,2 düşerken, yapı kullanma izin   belgesi verilen yapıların yüzölçümü ise  yüzde 19,1 arttı.          
 

2011 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın ilk altı ayına göre   belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 17,2,   bina sayısında yüzde 18,1, değerinde yüzde 7,8, daire sayısında yüzde 15,7   oranında düşüş oldu. Bu yılın ilk yarısında yapı ruhsatına göre yapıların   yüzölçümü 48 milyon 873 bin 358 metrekare iken, bunun 28 milyon 244 bin 489   metrekaresi (yüzde 57,8) konut, 12 milyon 500 bin 794 metrekaresi (yüzde 25,6)   konut dışı ve 8 milyon 128 bin 75 metrekaresi (yüzde 16,6) ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.                    
  

-Yapı Ruhsatı, Ocak-Haziran ayları toplamı-                    

  

2011 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre,   belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümünde   yüzde 19,1, bina sayısında yüzde 16,7, değerinde yüzde 33,7, daire sayısında   yüzde 23,3 artış oldu.          
  

Bu yılın ilk 6 ayında yapı kullanma izin belgesine göre yapıların   yüzölçümü 44 milyon 997 bin 812 metrekareyi bulurken, bunun 27 milyon 299 bin 867   metrekaresi (yüzde 60,7) konut, 11 milyon 734 bin 648 metrekaresi (yüzde 26,1)   konut dışı ve 5 milyon 963 bin 297 metrekaresi (yüzde 13,2) ise ortak kullanım   alanı oldu.          
  

Müteahhitler Birliği’nin analizine göre, kısa ve orta vadeli adımları   atarken hızlı davranan ancak mevcut çalkantılı konjonktürün etkisiyle geleceği   görmekte zorlanan sektörde, uzun vadeli girişimler konusunda ihtiyatlı bir   yaklaşımın egemen durumda.          
  

2011′in ikinci çeyreğinde konut satışlarında bir önceki döneme göre   kaydedilen yüzde yüzde 17,8 oranında artışı, genelde bina yatırımlarında özelde   ise konut sektöründe yeni üretimden çok satış odaklı stratejilere ağırlık   verildiği şeklinde yorumlanabilir.          
  

Yüzölçümü itibariyle yapı ruhsatlarında 2011′in ikinci çeyreğinde   gerçekleşen gerileme Nisan’da yüzde 32′ye kadar ulaştı. Buna karşın aynı dönemde   yapı kullanma izinlerinde artış kaydedilirken, Haziran’da gerçekleşen artış oranı   yüzde 44′ü aştı. Yapı ruhsatlarında ise Haziran 2011′de önceki yılın Haziran   ayına kıyasla yüzde 14,3 gerileme oldu.          
  

TÜİK’in 2011′in 2. çeyreğine ilişkin diğer rakamları da geçen yılın aynı   dönemine kıyasla inşaat sektöründe istihdamın yüzde 4,6, çalışılan saatin yüzde   2,7, brüt ücret-maaşın ise yüzde 14,9 oranında arttığını gösteriyor.          
  

İnşaat sektörü istihdamında bir önceki döneme kıyasla kaydedilen artış   ise Haziran 2011′de yüzde 5,3 olurken, 2011′in ilk yarısında ve halen inşaat   sektöründe altyapı ve konut üreticisi olarak faaliyet gösteren firmaları   kaygılandıran sorunlardan biri de genelde inşaat, özelde ise demir-çelik   fiyatlarında gözlenen hızlı artış trendi oldu. 2010 yılının ikinci yarısından   itibaren küresel ekonomideki toparlanma ve talepteki artış paralelinde inşaat   demiri fiyatı yükselişe geçti.                    

  

-Bakan Yıldırım’ın AA’ya demeci-                    
 

Gelecek dönemde de başta arz-talep dengesi ve girdi maliyetleri olmak   üzere, fiyatları oluşturan etkenlerde meydana gelebilecek değişimlere bağlı   olarak çelik ve inşaat demiri fiyatlarının dalgalanmaya devam etmesi olasılığı   bulunduğu belirtilen analizde, 2001 sonrasında inşaat sektörünün bir numaralı   gelişme dinamiğini özel sektör yatırımlarının oluşturduğu, bu yatırımların   krizlere son derecede duyarlı olduğu ve halen bir kriz sürecinden geçildiği   dikkate alındığında, inşaat sektörünün kısa vadedeki performansını kestirmenin   güçleştiği açık olduğu vurgulandı. Sözkonusu performansın küresel ekonomideki   gelişmelerle ve Türkiye ekonomisinin gidişatı ile yakından ilişkili olacağı   belirtilen analizde şunlar kaydedildi:          

  
”Hükümetin gündemindeki yatırımlar ile büyük ölçekli projeler ilk   bakışta inşaat sektöründe ciddi bir canlılığın oluşabileceği izlenimini   vermektedir. Diğer taraftan kriz dönemlerinde kamunun yatırım harcamalarının da   önemli ölçüde daralabildiği gözden kaçırılmamalıdır. Ulaştırma, Denizcilik ve   Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 12 Eylül’de Anadolu Ajansı’na yaptığı   açıklamada, küresel kriz nedeniyle Türkiye’deki projelerin finansmanında çeşitli   sıkıntıların ortaya çıkması riskinin bulunduğunu, bu nedenle yatırımların zamana   yayılarak yapılması gerektiğini belirtmiş olması bu olasılığı güçlendirmektedir.   
   

2009 krizinde diğer pek çok ülkede olduğu gibi hükümetimizin de kamu altyapı   yatırımlarına önem vermiş olması hem inşaat sektöründeki daralmanın hafiflemesi   hem de işsizlikteki tırmanışın frenlenmesi açısından son derecede etkili bir   strateji olmuştur. İçinde bulunduğumuz aşamada kamu yatırımlarındaki en önemli   sorun Avrupa ve ABD merkezli yurtdışı finans kuruluşlarının mevcut durumu sebebi   ile finansman temininde karşılaşılan zorluklar olarak gözlenmektedir.”          
  

Türkiye Müteahhitler Birliğinin sektör analizine göre, kamunun sabit   sermaye yatırımlarının hız kesmeden devam etmesi sektördeki gelişmenin sürdürülmesi açısından kritik önem taşıyor.      
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Maliye Bakanlığı’nın İnternet Sitesi Yayına Girdi

Terör örgütünün saldırısına uğrayan Maliye Bakanlığı’nın internet sitesi, yayına girdi.             Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Bakanlığın kurumsal sitesi, dün akşam...

Kapat