İniş Sert mi Olacak Yumuşak mı…?


  

Yüzde 11 büyüyen Türkiye ekonomisinde iniş sert mi yumuşak mı olacak sorusunun cevabı şekillenmeye başladı.

 
IMF’nin Türkiye için öngördüğü yüzde 2’lik büyüme rakamları sonrasında dün Oyak Menkul tarafından yayınlanan raporda 2012’de yüzde 2’lik daralma beklentisi ve konjoktürel bazda büyüme sorunları, inişin sert mi yumuşak mı sorusuna cevap niteliğinde.
Merkez Bankası büyümeyi teşvik etmeye çalışırken, bazı yatırımcılar bankanın dış ticaret açığını kontrol altına alma yolunda aldığı önlemlerin, 735 milyar dolarlık Türk ekonomisi için bir “sert iniş“i engellemede başarılı olamayacağını belirtiyorlar.
 

Süreci Gazeteport’a değerlerndiren Tbank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Euro Bölgesi’nde durgunluğun  büyük olasılıkla resesyona gittiğini söyledi.  Türkiye tarafında şuan resesyondan söz etmek için erken değerlendirmesinde bulunan Fertekligil, 3′ünü ve 4′ünü çeyreklerin kolay geçmeyeceğinin altını çizdi.
 

Gelişmekte olan ülkeler tarafında yeni bir dip görüleceği konusundaki değerlendirmeler ile ile ilgli olarak ise Türkiye tarafında perşembe ve cuma günlerininde görülmesi gerektiği eğer çok sert bir hareket gözlenmez ise geçtiğimi hafta yaşanan dalganın dip kabul edileceğini kaydetti.
 

RESESYON RİSKİ ARTIYOR
 
Türkiye’nin de içinde bulunduğu CEEMEA (Orta Doğu Avrupa Orta Doğu Afrika Bölgesi) bölgesi için olumsuz senaryolar katlanarak artıyor.
 

CEEMEA için henüz dip seviyelerinin görülmediği öngörüsünü yapılana raporlar sonrasında şimdi de resesyon riskinin arttığı aracı kurumlar tarafından değerlendirilmeye başladı.

 
2008 krizinden farklı olarak yeni dönemde likidite sıkıntısının yerini büyüme korkuları tüm dünya ekonomileri büyüme tarafında beklentileri karşılamadı. Yatırımcının riskli bölgelerden kaçış çabası yeniden dip senaryolarını gündeme taşırken içeride de yeniden 46 binli seviyelerin test edilebileceği konuşuluyor.

 
Senaryoların içinde yer alan resesyon ihtimali Türkiye içinde her ay giderek artan bir kaygı olarak görülüyor.

 
CEEMEA bölgesinde resesyon risklerinin değerlendirilmesi için biri araştırmaya, diğeri finansal verilere dayalı iki ekonometrik model oluşturduklarını ifade eden Goldman Sachs, araştırmaya dayalı verilerin Türkiye’de Mart 2011′de 0.00, Haziran 2011′de 0.28 olan resesyon riskinin şimdi de 0.38′e yükseldiğine işaret ettiğini vurguladı. Finansal verilere dayanan modele göre Türkiye’de Haziran 2011′de 0.06 olan resesyon riski 0.43′e çıktı.

 
Piyasa tarafında bakıldığında ise daha yüksek resesyon ihtimalini fiyatladığı görülüyor. CEEMEA’da resesyon riskini en yüksek olduğu ülke ise 0.71 ile Güney Afrika oldu. Finansal verilere dayanan modele göre ise en riskli ülke 0.67 ile Çek Cumhuriyeti.

 
CİDDİ YAVAŞLAMA GELİYOR
 

BofA Merrill Lynch ağustos ayı Fon Yöneticileri Araştırması’na göre yatırımcılar küresel ekonominin önümüzdeki 12 ayda ciddi ölçüde yavaşlayacağına ancak resesyona girilmeyeceğine inanıyor. Küresel araştırmaya katılanların net yüzde 13′ü dünya ekonomisinin daha zayıf bir büyüme dönemine girdiğini düşünüyor. Yatırımcılar başta dönemsel hisseler olmak üzere hisse senetlerinden çıktığından nakit varlıkları kredi krizinin en yoğun yaşandığı günlerden bu yana en yüksek seviyelerine tırmandı. Nakit pozisyonları, 2008 Aralık ayında ulaştığı yüzde 5,5′luk rekor düzeye yaklaştı.
 

FON YÖNETİCİLERİNİN UMUDU YOK

 
Rapora göre yatırımcı algısı geçtiğimiz ay keksin bir dönüş yaşadı ve daha fazla fon yöneticisi şirketlerin kar görünümlerinin kötüleşmesini ve dünya ekonomisinin yavaşlamasını bekliyor. Bu, katılımcıların yüzde 19’unun ekonominin iyileşmesinden emin olduğu Temmuz anketine göre bir U dönüşü demek oluyor.
 

Gelecek 12 ayda şirket karları görünümünde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 30 ve bu, anket tarihinde kaydedilen en yüksek oran. Temmuz anketinde katılımcıların yüzde 11’i karlarda iyileşme bekliyordu.(GazetePort/Özge Güneş)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; EUR/USD’da 1,4535 İnadı…

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi'nin borç sorununu ele almak üzere bir araya gelen Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela...

Kapat