İngiltere’de Olaylar Gittikçe Büyüyor…!

İngiliz yayın kurumu BBC, Londra’daki olaylar başladığından beri ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Londra’nın güneyindeki Croydon bölgesinde arabasında ölü olarak bulunan kurbanın 26 yaşında bir erkek olduğu kaydedildi. Londra polisi, olaylar nedeniyle tutuklananların sayısının 525′e ulaştığını belirtti.
 

-İsyan yayılıyor
 

İngiltere’de dört gün önce başkent Londra’da patlak veren ve onlarca yıldır meydana gelen en şiddetli isyan eylemleri, dün gece üç büyük kente daha yayıldı.

 
Başta Londra’da olmak üzere üç gece boyunca devam eden şiddet olaylarının, yağmalamaların, maskeli ve başlıklı gençlerin kundaklama eylemlerinin ve alışveriş merkezlerinin tahrip edilmesinin Londra 2012 Yaz Olimpiyatlarına katılacak ülkelerin liderlerini tedirgin ettiğine işaret ediliyor.
 

-Başbakan Cameron, tatildeki meclisi göreve çağırdı

 
İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkedeki olaylar üzerine meclisi toplanmak üzere yaz tatilinden geri çağırdı.
 

“Bu açıkça ve basitçe suçtur” diyen Cameron, Downing Street’teki makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnsanların İngiltere sokaklarına düzenin gelmesi için gerekli herşeyin yapılacağından hiç şüphe duymaması gerekir” dedi.
 

Meclisin perşembe günü toplanacağını söyleyen Cameron, “Böylece mecliste konuşma yapabilirim ve bir tartışma başlatabiliriz” dedi.
 

Londra sokaklarındaki yanmış, camları indirilmiş binalardan oluşan manzarayı “korkunç” olarak nitelendiren Cameron, bununla birlikte polise yardımcı olması için orduyu göreve çağırma gibi tedbirlere başvurmaktan kaçındı.
 

Polisin izinlerini kaldıran ve ülkenin dört bir yanından takviye alınacağını belirten Cameron, dün 6 bin polisin görevde olduğunu, bu akşam itibariyle Londra sokaklarında 16 bin polisin bulunacağını söyledi.

Cameron, “Gerek ben gerekse hükümet adaletin yerine getirilmesine kararlıyız” dedi.

Londra polisi de Londra’da başlayan ve diğer kentlere yayılan olaylarda 14 kişinin yaralandığını bildirdi.

 
-”İNGİLTERE YANIYOR”-
 

Londra’da, 29 yaşındaki siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından patlak veren gösteriler ve üç büyük kent olan Bristol, Birmingham ve Liverpool’a yayılan gençlerin binaları, araçları ateşe verdiği, çok sayıda yeri yağmaladığı isyan, bazı uluslararası ajanslar tarafından “İngiltere yanıyor” başlığıyla verildi.
 

İngiltere’nin onlarca yıldır gördüğü en şiddetli isyan olduğu yorumları yapılan olaylarla ilgili polis, şiddet gösterilerinin Londra’nın ardından diğer kentlerde de taklit edildiğini kaydetti.

 
Dün gece geç saatlerde şiddet olaylarının kesilmesinden sonra Londra sokaklarında içleri eşyalarla dolu otomobillerin hızla geçtiğinin görüldüğü, yağmacıların bazı otomobilleri çaldığı haberleri verildi.

 
Yetkililerin olayların sorumlularının adi suçlular olduğu yönündeki açıklamalarına karşı bazı yorumcular, isyan gösterilerine kısmen, hükümetin bütçe açığını azaltmak için yürüttüğü katı kemer sıkma politikaları sonucu gidilen sosyal hizmetlerdeki kesintilerin neden olduğunu belirtiyor. Yağmalama olaylarının sorumlularının çoğunun, işsizlik oranının yüksek olduğu bölgelerden olduğuna işaret ediliyor.

 
Ajansların haberlerinde de şiddet gösterilerine katılanların bazılarının, hükümetin sosyal harcamalardaki kesintilerine tepki gösterdiğini belirttiği ve 2015′e kadar on binlerce kamu çalışanının işini kaybetmekten kaygı duyduğu kaydedildi.

 
Cameron’un da olayların ardından büyük olasılıkla başkentin yoksul bölgelerine daha fazla yardımda bulunması yönünde baskılarla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.
 

Tottenham, 1985′te de bir polisin bıçaklanarak öldürüldüğü, 60 kişinin yaralandığı güvenlik güçleri ile siyahlar arasında çatışmalara ve isyana da sahne olmuştu.
 

-İngiltere – Hollanda dostluk maçı olaylar nedeniyle iptal edildi
 

İngiltere’nin başkenti Londra’da çıkan olaylar nedeniyle İngiltere ile Hollanda arasında yapılacak dostluk maçı iptal edildi.
 

İngiltere Futbol Federasyonu, yarın Londra’daki Wembley Stadyumu’nda yapılacak İngiltere-Hollanda dostluk maçının iptal edildiğini açıkladı.
 

Olaylar yüzünden polis sayısının yetersiz kalması nedeniyle Londra civarındaki üç Lig Kupası maçı da daha önce ertelenmişti.

Kaynak: Bloomberg

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknik Analiz: S&P 500’de RSI son 10 yılın en düşüğünde

S&P 500 Endeksi'nin RSI göstergesi 2001 yılından bu yana en düşük seviyesine indi

Kapat