İngilizler Satıyor, Ruslar Alıyor

Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle İngilizlerin, Ege’nin kıyı kesimindeki daha önce aldıkları konutlarını daha ucuza sattığı veya satışa çıkardığı belirtildi.

 
Güney Ege’de konut edinen çoğunluğu İngiliz olan yabancılar, Avrupa’daki kriz nedeniyle önlerini göremediği için Türkiye’deki mülklerini satışa çıkardı. Marmaris’in de aralarında bulunduğu bölgede, İngilizler’in yerine ise Rusların hızlı bir şekilde mülk edinmeye başladığı kaydedildi.

 
Marmaris’in İçmeler beldesinde faaliyet gösteren ve genelde yabancı müşterilere yönelik çalışan Cartier Emlak’ın sahibi Zülfikar Soyvural,  yaptığı değerlendirmede, İngilizlerin yüzde 90′ına yakınının Marmaris’teki evlerini satışa çıkardığını bildirdi.
 

İngilizlerin parasının bir kısmına Türkiye’de ev satın aldıktan sonra kalan kısmını ise faize yatırarak rahat bir hayat sürdüğünü anlatan Soyvural, “Türkiye’de faizler düşünce ve Türk parası değerlenince yabancıların düzeni bozuldu. Avrupa’daki krizle birlikte konut fiyatları düştü. Buradaki fiyata ülkelerinde de ev satın alabileceklerini anladılar. Marmaris’teki evlerini satıp, ülkelerinde konut almaya çalışıyorlar” dedi.

 Soyvural, son zamanlarda Rus müşterilerde gözle görülür bir artış sağlandığını ifade etti.

 

3 bin yabancı mülk sahibi

 
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ateş, yaptığı açıklamada, Marmaris’te mülk edinen yabancı kişi sayısının yaklaşık 3 bin olduğunu söyledi.
 

Yabancıların Türkiye’de mülk sahibi olmasında bazı kısıtlamalar bulunduğuna dikkati çeken Ateş, yabancı uyruklu kişilerin imar planı olmayan köy gibi yerleşim yerlerinde arazi ve konut satın alamadığı bilgisini verdi.
 

Geçmiş yıllarda tavan yapan yabancılara mülk satışının bitme noktasına geldiğini belirten Ateş, “Marmaris’te yabancılara konut satışı tamamen durdu. 2008 yılında Avrupa’da başlayan krizin etkilerini Marmaris’teki emlakçılar olarak bu yıl daha fazla hissetmeye başladık. Bu yıl şuana kadar bizim şirketimizin hiçbir Avrupalı’ya konut satışı olmadı. Artık yabancılar daha önceden satın aldıkları yerlerini daha ucuza satıyorlar. Şuanda bir çok yabancı villalarını satışa çıkarmış durumda” dedi.
 

Boşluğu Ruslar dolduruyor

 
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Ateş, yabancılara konut satışının düşmesinde ekonomik kriz kadar müşterilerin kandırılarak fahiş fiyatlarda satışlar yapılmasının da etkili olduğunu söyledi.

  
Marmaris ve Fethiye gibi sahil kesimlerinde geçtiğimiz yıllarda yabancılara mülk satışında adeta patlama yaşandığına işaret eden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

“O dönem satışlar çok iyi idi. Günde en az iki yabancı müşteriye satılık yerleri gezdiriyorduk. Ancak emlakçılık piyasasında gerekli kontrol mekanizmaları olmadığı için işin ehli olmayan kişiler de emlakçılık yapmaya başladı. Turcular, garsonlar bile yabancılara emlak satmaya başladı. Böyle olunca da yabancılar fahiş fiyatlardan konut edindiler. 100 bin avroluk bir evi, 150 bin avroya sattılar. Yerleştikten sonra etrafındaki evlerin fiyatlarını öğrenen yabancı, kandırıldığını anladı. Bu da bir güven bunalımına neden oldu.”
 

Bölgelerinde İngilizlerin çekilmeye, ortaya çıkan boşluğu Rusların doldurmaya başladığını dile getiren Ateş, Rus müşteri sayısında daha fazla artış olmasını beklediklerini kaydetti. (Dünya Gazetesi)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
AUD/JPY Short Scalp Play on Haven Flows- High Event Risk

As massive swings in equity markets continue to weigh on investor confidence, the AUD/JPY pair offers intra-day traders the opportunity...

Kapat