İnfo Yatırım: İMKB Sıkışma Bölgesinde​ki Hareketini Sürdürüyor​…

Endeks son islem gününü 5 puanlik artisla 55,927 puan seviyesinden %0.01 oraninda deger kazanarak kapatti. Islem hacmi ise 1,724 Milyon TL seviyesinde gerçekleserek önceki güne göre %15 oraninda artis kaydetti. IMKB endeksi açilisla birlikte basladigi yükselisinde ilk seans sonunda 56,300 puani test etmesine ragmen bu seviyeden gelen satislarla ikinci seans boyunca kademeli olarak geri çekilerek tüm yükselisini geri verdi ve kapanista dünkü seviyesinin sadece 5 puan üzerinde kalabildi. Islem hacmi ise son bir kaç gündür oldugu gibi bir miktar daha artis gösterdi. IMKB de yasanan kararsiz seyir dün tüm Avrupa borsalarinda hakimdi. Az miktarda artilar yasayan borsalarin yaninda Almanya ve Ingiltere az miktarda eksiler yasayan borsalar oldular. Dünün önemli haberi ABD borsalarinin kapanisina yakin geldi ve derecelendirme kurulusu Fitch yaptigi açiklamada, Avrupa bankalarinin zor durumda olmasi nedeniyle etkilenebilecek Amerikan bankalari oldugunu vurgulayarak, Avrupa bankalarina ait pozisyon riskinin 50 Milyar $ seviyelerinde oldugunu belirtti. Bu haberle eksiye dönen ABD borsalari günü %1.5 seviyelerini asan düsüslerle kapattilar. Bu haberin Avrupa tarafina bugün açilisinda bir miktar yansimasini bekliyoruz. Ancak Avrupa`nin esas hassas oldugu konu faizlerdeki oynaklik. Önceki gün %7 leri asan Italya ve Ispanya aktif tahvilleri dünü %7 seviyesinin altina geri çekilerek kapattilar. IMKB de ise sikisma bölgesi içerisindeki hareket devam ediyor. Yukaridan alçalan trend direncinin, asagidan ise yükselen trend desteginin arasinda kalan IMKB`nin bu bölgeden çikana kadar düsük islem hacmiyle kararsiz hareket etmesini bekliyoruz. Esas hareketin kirilan yöne dogru hiz kazanacagini düsünüyoruz. Bu nedenle yeni pozisyon almadan IMKB`nin yeni olusacak trendinin beklenmesini tavsiye etmeyi sürdürüyoruz.

 
PARA PIYASALARI

 
Gösterge tahvil ihalesinde ortalama faiz %10.59 ile 2009 yilindan sonra ilk defa çift haneli bilesikleri gördükten sonra dünyadaki olumsuz havaninda etkisiyle bonolar %10.60 bilesiklerden kapandi. Fitch`in ABD bankalarinda 50 milyar dolarlik riskli AB tahvili oldugunu açiklamasi düzelmeye basladigi düsünülen ABD piyasalarina satis getirirken, Italya`dan sonra Ispanyol tahvillerinin de tarihi zirvelerine yükselmesi tedirginligi artirmakta. TCMB`nin dövizdeki yükselisi engellemek için faizleri artirmak yerine TL likiditesini kisma yoluna gitmesi dünyadaki olumsuz havadan kaynaklanan yabanci satislarina TL`ye sikisan yerli banka satislarini da eklediginden bono faizlerinde geri çekilme olasiligi zayif görünüyor.

İnfo Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Emme Basma Tulumba

 Aralık Vadeli Endeks Kontrat     Tüm dünya analistlerine, ekonomi yorumcularına spikerlerine ve piyasadaki yatırım danışmanlarına Avrupa borç krizi ile...

Kapat