İndirim Vatandaşa Yansıyacak mı Belli Değil

Ruslarla Güney Akım imzasını attıktan sonra basının karşısına geçen Bakan Yıldız, “İndirimin vatandaşa yansıyıp yansımayacağı konusu netleşmedi” dedi.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün günlük doğalgaz tüketiminin 172 milyon metreküpe ulaştığını belirterek, “Bu,Türkiye’de doğalgazın en yüksek tüketildiği gün oldu” dedi. Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Rusya arasındaki “al ya da öde” anlaşmasını anımsatarak, “Daha önceden almadığımız halde bedelinin yüzde 75’ini ödediğimiz gazın 2012’de geri kalan kısmını ödeyerek gazın tamamını alacağız. Bu kontratın sırası gelmemişti. Bu Türkiye’nin lehine olan konulardan birisidir. Bu konudaki indirim oranları vermek doğru olmaz. Ama 2011 yılında BOTAŞ’ın  bilançosunu telafi eden yanını gidermiş olacağız” dedi.
Yıldız, Rusya’dan alınan doğalgaz fiyatlarındaki indirimin vatandaşa yansıyıp yansımayacağını şimdiden söylemenin doğru olmadığını sözlerine ekledi.

 
Yıldız, Putin ile görüşmesinin sürpriz olduğunu, görüşme talebinin Putin’den geldiğini belirterek, “Sayın Putin’den randevu talep etmedim. Diplomatik terbiyem de zaten buna müsait değil” dedi.

 
Nabucco rafa mı kalktı?

 

Trans Anadolu projesinin Nabucco’yu rafa kaldırıp kaldırmadığının sorulması üzerine, enerji sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu, her an yeni bir argümanın üretildiğini söyledi.

 
2011 yılında tahkim davaları konusunda çok önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Yıldız, Libananco davasında Uzan ailesinden tahsil etmek istedikleri 30 milyon dolarlık mahkeme masrafı için de “Kendileri müsaitse bu parayı göndersinler. Yoksa biz zaten alacağız” diye konuştu.
 

‘Batı Hattı’nda özel sektörle anlaşacaklar’

 
Yıldız, Batı Hattı ile ilgili yanlış bilgiler olduğunu, İstanbul’un doğalgaz sıkıntısı yaşayacağı haberleri yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:
 

“Batı Hattı denildiğinde üç tane kontratı anlamamız lazım. Kamu elindeki kontratları daha liberal daha rekabetçi piyasa oluşması için devrediyor. Bundan sonra Gazprom ile anlaşma işi özel sektörün elinde. Anlaşacaklar ve EPDK’ya gelerek lisanslarını alacaklar. 6 milyar metreküplük kısım ile ilgili kontrat yapılmadı. Diğer yandan özel sektörün 4 milyar metreküplük diğer kontratı ile BOTAŞ’ın 4 milyar metreküplük kontratları devam ediyor. BOTAŞ yani yeni bir kontrat yapmayacak. İster Gazprom bu kontratı özel sektörler yapsın ister yapmasın bu konudaki kararlılığımız sürüyor.” 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
WSJ: Euro Direnç Kaybediyor

TSI 07:00’da Asya’da Euro/dolar 1.2943’de tutunmaya çalışıyor. Bloomberg’e göre, eğer Euro/dolar bu seveyede kapanırsa, Euro 2001 yılından bu yana ilk...

Kapat