İMKB Yine Yeşillendi

Bugün güne yatay olarak başlayan İMKB bir ara kısa süreli bir yükseliş denemesi yapsada dışarıdan gelen satışların etkisiyle yüzde 4 seviyelerini aşan kayıplar verdi. Bu kayıplar Şubat 2010′dan buyana en düşük seviyesi olan 49 bin seviyelerine kadar gerilemesine neden oldu.

İkinci seansada satıcılı başlayan İMKB, yüzde 4′ü aşan kayıplarını telafi ederek günü yüzde 1.30 yükselerek 52.961 seviyesinden kapattı. İMKB’yi ipten alan sektör tabiiki bankacılık sektörü. Sektör günü yüzde 3′e yakın değerlenerek artıda kapattı.

Küresel piyasalarda düşüş sürerken dolar içeride yükselmeye devam etti. Dünü 1,76 liranın üzerinde tamamlayan dolar güne 1,79′un üzerinde başladı. Dolar 1,7920 TL’ye kadar çıktı. ABD vadeli hisse senedi piyasalarının artıya geçmesi sonrası Dolar/TL günü yüzde 0,63 değer kazanarak 1.7721′den tamamladı. Euro/TL yüzde 0,60 değer kazanarak 2.5185 seviyesinden, Euro/Dolar yüzde 0,05 lik az bir kayıpla 1.4208′den günü tamamladı.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizide verdiklerinin bir kısmını geri alarak 8,38′den kapandı.

 
PETROL, ALTINA YÜKSELİŞİNDE EŞLİK ETTİ

 
Altın piyasasında dün kapanışta gerçekleşen 95 bin 500 liralık en yüksek değerin ardından bugün altının kilogram fiyatı rekorunu yenileyerek, 98 bin 890 liraya çıktı. Altın piyasasında 27 işlemde 58 milyon 662 bin 945 liralık, 91 işlemde 133 milyon 647 bin 725,33 dolarlık hacim gerçekleşti. Bugün 22 ayar altının fiyatı tarihinde ilk kez 100 lirayı görürken, dün 155 lirayı aşan çeyrek altın bugün 165 liraya çıktı.

Gümüş piyasasında ise 1 işlemde 122 bin 815,84 dolarlık işlem gerçekleşti.

 
İAB’de bugün işlem hacmine göre en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Rona Döviz, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Garanti Bankası, Doruk Döviz ve Uğuras Kıymetli Maden olarak sıralandı.

 
OECD’nin bugün ki raporunda da belirttiği gibi enerji talebinde düşüş görülebileceği yönündeki endişelerle 99 doların altına gerileyen Brent petrol yeniden 104 dolara, ham petrol ise de 81 dolara yükseldi.

 
Garanti Bankası Altın Piyasaları Sorumlusu Alper Kalyoncu, “Ons altın fiyatı bu sabah rekor seviyelere yükseldi, o sırada dolar/TL’de ciddi yükseliş kaydetmişti. Yatırımcılar altında alım tarafında ve global olarak piyasalardaki sıkıntılı atmosfer nedeniyle güvenli yatırım aracı olarak altına talep devam edecek” dedi.
 
Kalyoncu, “Ons altın fiyatında hedef 1840 dolar seviyeleri ve düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Öte yandan dolar/TL de yüksek kalmaya devam edecek gibi, TCMB çok sert müdahaleler yapmıyor. Bu anlamda TL gram fiyatı da ons fiyatını takip edecektir. Sert yükselişlerde düzeltme görülebilir” diye konuştu.

 

Burcu KIRAN

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya’nın Gözü FED’in Üzerinde

Dünya piyasalarındaki sert satış dalgasıyla epeyce endişelenen yatırımcıların gözü kulağı bu gün FED’den gelecek açıklamalarda.   Geçtiğimiz hafta perşembe günü başlayan...

Kapat