İMKB Morgan Stanley İle Ekside

Öğle molasına yakın dünya borsalarında sakin bir seyir var.  Avrupa Almanya’da Ifo güven indeksinin yükselmesi ile artıya geçti.  İMKB ise Morgan Stanley’in SAT tavsiyesi ile hafif değer kaybediyor.  Asya günü ekside kapattı.  PMI verileri ardından beklenti bitti.  Petroldeki artış ve İran’la İsrail arasındaki laf dalaşı fonları ürkütüyor.  Piyasalar bu akşam yayınlanacak ABD ilk işsizlik başvurularının moral vermesini bekliyor.

BATI AVRUPA ARTIYA GEÇTİ

Almanya’nın önde gelen güven indeksi Ifo’nun 7 aylık zirve yapması ile TSI 12:00’de Batı Avrupa hisse indeksi Stoxx50 %0.46 prim yapıyor. Alman DAX %07.5 yukarda. Euro/dolar ise 1.3319’la yeni zirvelere tırmanıyor.  EMDAŞ verileri şöyle değerlendirdi:

“Almanya IFO Beklenti Endeksi (Sub) tahminlerin üzerinde artarak 102.3′e yükselirken (Kons 102.0), IFO Mevcut Durum endeksi de tahminlerin daha güçlü geldi ve 117.5 tırmandı (Kons: 116.5) – Pozitif, Bir süredir pozitif IFO rakamını fiyatlayan piyasalarda Euro ve risk iştahı olumlu etkilendi. Piyasalar TSİ 15:30′da gelecek ABD haftalık işisizlik verisiyle 29 Şubat’taki ECB kredi fonlamasına kadar artan düzeltme sinyallerine dayanıklılık gösterebilir.“

Asya ise Çin’in büyüme hedefini düşürerek çevre ve insan sağlığına duyarlı büyüme modeline geçeceği duyumları ile günü %0.2 kadar ekside kapattı.  ABD türü WTI petrol 106 doları da yukarı kırarken, yüksek miktarda petrol kullanan ve dolarla mal satan Asya ekonomileri zarar görebilir.

İMKB’DE SATIŞA DEVAM

Dün %0.63 değer yitiren İMKB-100 bugün de düşük hacimle %0.22 değer yitiriyor.  Global yatırım bankası Morgan Stanley Türk hisseleri için “SAT” önerisi verdi. Ayrıca, Brent petrolün de 123 dolar aşması ile cari açık ve enflasyon endişeleri gündeme geliyor.  Brent’te 10 dolarlık bir artışın cari açığı 4-5 milyar dolar genişleteceği hesaplandı.

TL ise dolara karşı 1.7553’le düne nazaran hafif değer kazandı.  Ancak, dolar/TL’de parite etkisi var.  TL Euro’ya karşı değer  yitiriyor.  DİBS’de ise bileşik fiaz %8.88 ile yeni yılın en düşük düzeyine geriledi. Traderlera göre DİBS’de kısa vadede daha fazla prim zor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs, Altın ve Petrolde Getiri Bekletilerini Yükseltti

Yatırım bankası Goldman Sachs, altın ve petrolde 12 aylık getiri bekletilerini yükseltti. İşte kurumun altın yatırımcısını sevindirecek beklenti rakamları… Ünlü...

Kapat