İMKB-100 Citi Önerisi İle Yükseldi

Avrupa ve ABD borsalarında kötü gelen ve ABD’nin resesyona girebileceğinin işaretlerini veren tarım dışı istihdam verisiyle sert düşüşler görülürken, İMKB endeksi yüzde 2.65’lik (1.429 puan) primle pozitif ayrıştı.
İMKB endeksi, Citi’nin Türkiye hisse senetleri piyasası için tavsiyesini ‘nötr’den ‘ağırlığını artır’a yükseltmesiyle gün içinde yüzde 3’ü aşan oranda değer kazandı. Ancak, öğleden sonra ABD’den gelen verilerle Avrupa ve ABD borsalarının kayıplarını artırmasıyla İMKB, kazançlarının bir kısmını geri verdi. Endeks günü yüzde 2.65 yükselişle 55.375 puandan tamamladı.
Enflasyon baskısı hafifledi
Citi, İMKB’nin son dönemde rakiplerine göre düşük performans göstermesi, enflasyon baskılarındaki hafifleme, çekici değerlemeler ve Türkiye’nin düşük petrol fiyatlarından fayda sağlayacak öncü ülkelerden biri olması nedeniyle Türkiye hisse senetleri piyasası için tavsiyesini ‘nötr’den ‘ağırlığını artır’a (overweight) yükseltti.

Dolar 1.75 liraya çıktı
Citi’nin raporunda, gelişmekte olan piyasaların hisse senetlerinde yılın son çeyreğinde sert bir ralli yaşanması durumunda, yüksek betaya sahip olan Türkiye piyasasının rakiplerinin üzerinde performans göstermesinin muhtemel olduğu görüşü yer aldı. Citi Rusya’nın tavsiyesini ise petrol fiyatları tahminlerindeki düşüş nedeniyle ‘nötr’e çekti.
Bu arada, bayram tatilinde Londra işlemlerinde 1.72 liraya kadar gerileyen dolar/TL ise ABD verisinin ardından 1.7521’e kadar yükseldi.

FED bir adım atar’
Ata Portföy Fon Yönetim Müdürü Serdar Pazı, ABD’de tarım dışı istihdam verisinin en kötü beklentilerin bile altında geldiğine dikkat çekerek, “ABD’de önceki aya ait verinin de revize edilmesi kötü. Biz ise 55 bin seviyesi üzerine yerleşmiş görünüyoruz. Genele yayılmış sağlıklı bir yükseliş var. Piyasalar, ‘FED, 20-21 Eylül’de muhakkak bir şey yapar’ senaryosunu satın almaya daha istekli” dedi.

Milliyet Ekonomi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
CEAS ve Kepez Elektrik: Uzanların Tazminat Talebi Reddedildi

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’e el konulması sonrasında açılan ve 10.1 milyar dolar tazminat talep edilen...

Kapat