İMKB’nin Yeni Yönetim Adayları Belirlendi

Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kuruluşlar, 1 Ocak  2012′de göreve başlayacak olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Yeni Yönetimi için sektörden atanacak üç adayını belirledi.  Sektör temsilcileri, adayları belirlerken, aracı kuruluşlar birliği seçimlerinde kullandıkları A (Büyük aracı kuruluşlar), B (Orta ölçekli  aracı kuruluşlar) ve C (Küçük ölçekli aracı kuruluşlar) grubu modeli uygulamasına gitti. Buna göre, A Grubu aracı kuluşlar adına İş Yatırım  Genel Müdürü İlhami Koç, B Grubu aracılar adına Piramit Menkul Genel  Müdürü Mehmet Osmanoğlu ve C Grubu aracılar adına Başkent Menkul  Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Cavidan Konuralp İMKB Yönetimi  için aracı kuruluşlar sektörünün adayları oldu. Sektörün üzerinde  anlaştığı bu üç ismin 29 Kasım Salı günü yapılacak olan İMKB Genel  Kurulu’nda oylanacağı belirtildi. Aracı kuruluşlar İMKB yönetimi için  adaylarını belirlerken önemli bir gelişmenin de yaşandığı öğrenildi.      
 

HaberTürk Gazetesinin edindiği bilgilere göre, sektör  temsilcileri, İMKB’nin mevcut yönetiminde görev alan 4 isimden birinin  yeni yönetimde de göreve devam etmesini istedi ve Berra Kılıç, Yusuf  Serbest, Mehmet Osmanoğlu ve Suudi Aydemir’e aralarında anlaşarak bir  isim belirlemeleri istendi. Dört yöneticinin Mehmet Osmanoğlu isminde  uzlaştıkları ve Osmanoğlu’nun B Grubu aracı kuruşlar adına İMKB  yönetimine girmesine karar verdikleri ifade edildi. İMKB’nin yeni  başkanı ve yönetiminde yer alacak diğer üç kişi ise hükümet tarafından  atanacak.     
 

Sektörü temsilen İMKB yönetimine girecek olan üç kişinin İMKB  Yönetim Kurulu Üyeliği’nden alacakları maaşlarını aracı kuruluşlar  birliğine bağışlayacağı ifade ediliyor. Aracıların bu kararı ‘İMKB  yönetimine oradan aldıkları maaş ve jestiyon için geçmek istiyorlar’  eleştirilerine karşın aldığı belirtiliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Kısmi Yükselişlere Devam…

EUR/USD ANALİZ Moody's Yatırımcı Servisinden Avrupa'nın borcundaki "dik artış" ve bankalarının yaşadığı krizin bölgenin tüm egemen ülkelerinin notunu tehdit ettiğine...

Kapat