İMKB’nin Şirketleşmesini Beklerdik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği   (TÜSİAD) Yönetim Kurulu, İMKB’nin şirketleşmesi beklenirken, son düzenleme ile   kamu etkisinin artırıldığını belirterek, ”Bu nitelikte bir değişikliğin hem   ulusal hem uluslararası piyasa ekonomisi algılamasını olumsuz etkileyebileceği”ne işaret etti.          
 

TÜSİAD Yönetim Kurulu’ndan, Kanun Hükmünde Kararname yolu ile İMKB’nin   Yönetim Kurulu yapısında değişiklik yapılmasına ilişkin yapılan yazılı   açıklamada, Türkiye’de bakanlıklar ve kamu kurumlarının yapısında değişiklikler   öngören pek çok düzenlemenin ardı ardına yapıldığı kaydedilerek, ”Bu   düzenlemelerde istişare yöntemine yeterince açık olmayan Kanun Hükmünde Kararname yöntemi tercih edilmiştir. Bu süreçte yeterli görüş alma mekanizması   işletilmediğinden, ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamuoyu bu değişiklikleri   ancak düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonra takip edebilmektedir”  denildi.          
  

Son olarak İMKB yönetiminde değişiklik yapan ve yönetim kurulunda kamunun   ağırlığını artıran Kanun Hükmünde Kararnamenin, beklenmeyen bir değişiklik   niteliğinde olduğunu vurgulanarak, şu değerlendirmelere yer verildi:          
  

”İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi haline gelmesi hükümetin de   iş dünyasının da ortak amacıdır. Uluslararası finans merkezi haline gelmiş   örnekler incelendiğinde, İMKB’nin şirketleşmesi beklenirken, tam tersine son   düzenleme ile kamu etkisi artırılmıştır. Bu nitelikte bir değişiklik hem ulusal   hem uluslararası piyasa ekonomisi algılamasını olumsuz etkileyebilecektir.   
 

TÜSİAD, piyasa ekonomisi algısını olumsuz etkileyebilecek her türlü düzenlemeden   kaçınılmasını ve her düzeydeki düzenlemenin hazırlanmasında açık, saydam ve   katılımcı süreçlerin işletilmesini savunmaktadır. Bu çerçevede, amacı yeterince   anlaşılamayan söz konusu düzenlemeden beklenilen faydanın kamuoyuyla   paylaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cüneyt Başaran: 2011′de Enflasyon Düşer Demiştik Olmadı, Seneye Söz!

Dün Avrupa Merkez Bankası yeni başkanı Mario Draghi ilk aylık toplantısını yaptı. Bir çok uzmanı şaşırtan Draghi, beklenmedik bir şekilde...

Kapat