İMKB’de Kritik Seçim Bugün

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda olağan genel kurul toplantısı bugün saat 14.00′te yapılacak. Yeni Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre 3 kişi seçecek olan aracı kuruluşların isimler üzerinde anlaştığı belirtiliyor. Kulislerde hükümetin başkan ve kendi atayacağı 3 üyeyi ay sonuna doğru açıklayabileceği konuşuluyor. Resmi Gazete’de 2 Aralık’ta yayımlanan KHK’ya göre, yönetim kurulunda başkan dahil üye sayısı 5′ten 7′ye çıkmıştı.

 

3 ÜYE İÇİN SEÇİM YAPILACAK

Yeni Kanun Hükmünde Kararname’ye göre, kamu hem başkanı atayacak hem de 3 üyeyi belirleyecek. Özel sektörün 4 olan üye sayısı da 3′e düşecek. Bugün bu 3 üye için Borsa’da seçim yapılacak. Mevcut yönetimde İMKB’de Yusuf Serbest, Sudi Aydemir, Berra Doğaner ve Mehmet Osmanoğlu görev yaparken aracı kurumları temsilen yeni dönemde Mehmet Osmanoğlu, İlhami Koç ve Cavidan Konuralp’in Borsa’ya getirilmesi bekleniyor. Böylece Aracı Kuruluşlar Birliği A, B ve C grubu üyelerini temsilen eden birer kişiyi yönetime taşımış olacak.

 

SABAH

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: ABD’de Kredi Görünümü Değişti, EUR/USD Yükseldi…

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin "AAA" olan uzun vadeli kredi notu görünümünü durağandan...

Kapat