İMKB’de Kadının Adı Yok

Halka açık şirketler cinsiyet eşitliği kriterleri bakımından sınıfta kaldı. Solaris Danışmanlık şirketinin İMKB’de işlem gören 338 şirketin yönetim kurullarının etkinliğini ve SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum seviyelerini ölçtüğü araştırmaya göre, Türkiye’de şirketlerin yönetim kurulları en az önem verilen yapılanmalardan biri. Şirketlerin büyük çoğunluğunda yönetim kurulu bir aile reisi başkanlığında oluşturulmuş, üyeleri niteliklerine bakılmaksızın seçilmiş aile mensubu veya bazıları aile reisinin yakın arkadaşlarından oluşuyor. Araştırmanın en çarpıcı tarafı ise 338 İMKB şirketinin yönetim kurullarında yer alan toplam 2210 üyenin sadece yüzde 11.2’si kadın. 338 şirketin 179’unda (yüzde 53) hiç kadın yönetim kurulu üyesi bulunmuyor.

TOPLAM 121 KADIN ÜYE VAR
Şirketlerin yaklaşık yarısı bir kişi de olsa kadın üyeye yer veriyor ancak kadın üyelerin yarısına yakın bir bölümü de aile üyesi veya hissedar olmalarından dolayı bu görevde bulunuyor. Aileden olmaksızın yöneticilikten gelerek yönetim kurulu üyeliğine yükselebilen kadın üyelerin sayısı sadece 121. Kadın üyelerin yüzde 51.2’si aile hissedarlarından oluşuyor. İMKB şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olan kadın üye sayısı 17 ile sınırlı olurken bunların 15’i aile üyesi. Araştırmaya göre, Türkiye’de şirketlerin yüzde 96’sını aile şirketleri oluşturuyor. Yönetim kurulunda hiç aile üyesi veya hissedar olmayan şirket sayısı 124 (% 37) iken, en profesyonel kesim ise yönetim kurulunda aile üyesi olmayan 124 şirketin büyük bölümünü teşkil eden mali sektör. İMKB şirketlerinin yönetim kurulunda yer alan toplam 2 bin 210 üyenin yüzde 28’ini aile üyeleri/hissedarlar oluşturuyor.

Kaynak:  Haberturk Ekonomi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan Adım Adım İflasa Doğru

AB maliye bakanları hafta sonunda yaptıkları mini zirvede Portekiz’in AB Kurtarma Fonu EFSF’ye başvurmaıs ile artık PIIGS krizinin biteceğini müjdelediler. ...

Kapat