IMF: Yunanistan’a Daha Fazla Süre Verilmeli

Uluslararası Para Fonu (IMF), borç   sorunuyla mücadele eden Yunanistan’a borcunu ödemesi için daha fazla süre verilmesi gerektiğini bildirdi.
 

IMF Sözcüsü Caroline Atkinson düzenlediği basın toplantısında,   Yunanistan’a geçen yıl mayıs ayında 30 milyar avro tutarında sağlanan finansal   yardımın geri ödenmesi için öngörülenden daha uzun bir zaman verilebileceğini   belirtti.
 

Atkinson, IMF’in bir kaç ay önce Yunanistan’ın borcunun uzun vadeli   olarak yeniden yapılanması fikrinin müzakere edilmesine açık olduğu beyanlarını   hatırlatarak, geçen yıl imzalanan 30 milyar avroluk kredi anlaşmasının süresinin   2015 olduğunu, bu sürenin 2020 olarak yeniden düzenlenebileceğini vurguladı.   Atkinson, süre uzatılsa bile faiz oranının aynı kalabileceğine dikkati çekti.
 

Yunanistan Kurtarma Paketinin Koşullarını Karşılayamadı

 
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim   Kurulu üyesi Ewald Nowotny, Yunanistan’ın uluslararası kurtarma paketinin   koşullarını karşılayamadığını bildirdi.
 

Avusturya’ya yayımlanan Kronen Zeitung gazetesine demeç veren ECB üyesi   ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Nowotny, ”Yunanistan, görünen o ki koşulları   yeterince yerine getirmedi. Özelleştirmeler konusu burada en hassas nokta   olmalı” dedi.
 

Nowotny’nin açıklamasının, şu anda Atina’da bulunan ECB, Avrupa Komisyonu   ve Uluslararası Para Fonu (IMF) görevlilerinden oluşan inceleme heyetinin,   Yunanistan’ın kurtarma programının uygulanmasında bazı eksiklikler bulduğuna dair   ilk teyit edici bilgi olduğu belirtildi.
 

Yunanistan borcunu azaltmak için 50 milyar avro tutarında özelleştirme   yapmayı kabul etmiş, ancak IMF Yunanistan’ın daha fazlasını yapabileceğini açıklamıştı.
 

Yunan hükümeti kaynaklarına göre, inceleme heyeti, bu yıl gelirlerde   muhtemel bir düşüşü telafi etmek için kamu harcamalarını kısması yönünde Atina yönetimine baskı yapıyor.
 

Avro Bölgesi Maliye Bakanları Atina’daki inceleme heyetinin raporunu bu   ay sonunda alacak ve muhtemelen gelecek ay ya da temmuz ayında Yunanistan için   bir sonraki adımın ne olacağına ilişkin karar verecek.
 

Yunan bakanlar, Atina yönetiminin gelecek yıl 27 milyar avro ve 2013   yılında da 38 milyar avro kaynak bulmak için sermaye piyasalarına dönmelerinin   mümkün olmadığını kabul etmişti.
 

YUNANİSTAN BAŞBAKANI PAPANDREU-
 

Bu arada Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Norveç’in başkenti Oslo’da   merkez sol siyasetçilerin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Avro Bölgesi   ülkelerinin avroyu desteklemek ve ekonomideki sorunların üstesinden gelmek için   birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.
 

Papandreu, ”Günah keçisi arıyoruz, suçu birinin üstüne yıkmaya   çalışıyoruz. Kuzey suçlanmalı, merkezin dışındakiler suçlanmalı, göçmenler   suçlanmalı diyoruz. Açıkçası bu Avrupa’yı güçsüz hale getiriyor, sahip olduğumuz   potansiyelimizi kaybediyoruz” dedi.
 

Avro Bölgesi’nde suçu birine yüklemeye çalışmakla, Atina’yı borç aldığı   kredilere daha fazla faiz oranı ödemeye zorlayacak bir kasvet havası yaratarak   Yunanistan’ın sorunlarının şiddetlendirildiğini ifade eden Papandreu, ”IMF bugün   bizim borcumuzun sürdürülebilir olduğunu, borcumuzu yeniden yapılandırmadan idare   edebileceğimizi söylüyor. Ancak piyasalar sürekli olarak bize çakıyor, medya   kıyamet günü tahminleri yapıyor ve bu korku kültürünü yayıyor” diye konuştu.

 
-ALMANYA’DAN DESTEK İŞARETİ-
 

Öte yandan Almanya, Yunanistan’a daha fazla yardımı destekleyebileceğinin   işaretini verdi.
 

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble dün parlamentoda yaptığı   konuşmada, Yunanistan’ın tahvil satarak fon toplama olanağı bulması halinde bu   ülkeye daha fazla yardımı destekleyebileceğini söyledi.
 

Daha fazla yardımın sıkı koşullara bağlı olması gerektiğini,   Yunanistan’ın bütçe ve yapısal sorunlarını çözmesinin kendi sorumluluğunda   olduğunu ifade eden Schaeuble, ”Açık koşullar olmaksızın ek önlemleri   onaylamayacağız. Yunanistan, geçen yıl öngörülen zaman zarfında finansal   piyasalara dönemeyecek gibi görünmesi halinde daha sonra Yunanistan’a ilk olarak alabileceğimiz ek önlemler konusunda ve sorunu çözmek için ek olarak ne   yapılabileceği konusunda konuşmalıyız ” dedi.

 
ECB Yönetim Kurulu üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Jose Manuel   Gonzalez-Paramo ise ”Yunanistan’ın borcunun yeniden yapılandırılması kötü bir   fikir” şeklinde konuştu.
 

Yunanistan’ın borcunun daha az ödeyerek yeniden yapılandırılmasının bu   ülke ve vatandaşları için bazıları geri dönülmez aksi sonuçlar yaratabileceği   uyarısında bulunan Gonzalez-Paramo, gelişmekte olan ülkeler için borcun yeniden   yapılandırılmasının göreli olarak ortak bir konu olsa bile diğer Avrupa   ekonomileriyle ticari ve finansal bağları yakın olan zengin bir ülke için borçlarını yeniden yapılandırmanın tamamıyla farklı olması gerektiğini ifade   etti. 
 

Gonzalez-Paramo, Yunanistan’ın diğer ekonomilerle bağlarının sorunun   yayılabileceği ve sınırlarının ötesinde sıkıntılara yol açabileceği anlamına   geldiğini sözlerine ekledi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Dalgalanma Görülebilir

İMKB endeksi günün ilk yarısını;65694 endekste; 840 puan ekside kapattı. İşlem hacmi de; 1.580.000.000tl oldu. En çok işlem gören hisseler...

Kapat