IMF Tarihinde Bir İlk

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarihinde bir ilk gerçekleşti. Daha önce 11 kez erkekler tarafından yönetilen IMF başkanlığına Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde seçildi. IMF’nin 5’inci Fransız başkanı olan Lagarde, böylece ‘ilk kadın başkan’ unvanını aldı.

 
ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) Strauss Kahn’dan boşalan koltuğa oturdu. ABD’de cinsel taciz suçlamasıyla ev hapsinde tutulan ve görevinden istifa etmek zoruna kalan Dominique Strauss Kahn’dan boşalan IMF başkanlığına bir başka Fransız geldi. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde bu koltuğa oturan ilk kadın oldu. 55 yaşındaki Lagarde başkanlık için Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile yarıştı.
 

GURUR DUYDUM
 

CHRISTIAN Lagarde, IMF Başkanlığına seçildiğinin açıklanmasından sonra Twitter’dan İngilizce ve Fransızca iki mesaj attı. İngilizce, “Sonuç belli oldu: IMF Direktörlüğü pozisyonu için Kurulun bana güvenmiş olmasından gurur ve mutluluk duydum” dedi. Fransızca mesajında ise “Sevgili arkadaşlar, size IMF Konseyi’nin beni direktör olarak belirlediğini duyurmak benim için bir onur ve mutluluk” diye yazdı.
 

LAGARDE KİMDİR
 

Christine Madeleine Odette Lagarde 1 Ocak 1956 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi.
  

Babası Robert Lallouette, Rouen Üniversitesinde İngilizce profesörü ve annesi Nicole öğretmen olan Lagarde, 1974 yılında Le Havre kentindeki Claude Monet Lisesinden mezun olduktan sonra ABD’nin Maryland eyaletindeki Bethesda bölgesinde Holton-Arms kız okuluna gitti. Hukuk mezunu Lagarde, siyaset biliminde master yaptı.

 
Lagarde, ABD Kongre’sinde eski ABD Savunma Bakanlarından William Cohen’in asistanı olarak çalıştı.
 

1981 yılında Uluslararası hukuk firması Baker& McKenzie’nin Paris bürosunda çalışmaya başlayan Lagarde, 1995 yılında şirketin yönetim kuruluna girdi ve Ekim 1999′da Baker& McKenzie’nin ilk kadın başkanı oldu.

 
Dominique de Villepin hükümetinde 2005 ve 18 Mayıs 2007 arasında Ticaret Bakanı olan Lagarde, 18 Mayıs 2007 ve 19 Haziran 2007 tarihleri arasında François Fillon hükümetinde Tarım ve Balıkçılık Bakanı olarak, 19 Haziran 2007 tarihinden itibaren ise Maliye Bakanı olarak çalışmaya başladı.

 
G-8 Ekonomik İşler Bakanı olan ilk kadın unvanına sahip Lagarde, Financial Times tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde Avro Bölgesi’nin en iyi maliye bakanı seçildi. Lagarde ayrıca, Forbes dergisinin 2009 yılında ”dünyanın en güçlü kadınları” listesinde 17′inci sırada yer aldı.

 
Genç yaşlarında Fransa ulusal senkronize yüzme takımında yer alan Lagarde’ın, Pierre-Henri Lagarde (1986) ve Thomas Lagarde (1988) adında iki oğlu bulunuyor.
 

Lagarde, 25 Mayıs 2011 tarihinde IMF başkanlığı için resmen aday olmuştu.
 

EN ZORLU DÖNEM
 

Lagarde, IMF’i kurumun en çalkantılı dönemlerinden birinde devralacak. Sadece DSK’nın olaylı istifası nedeniyle değil. Avrupa’daki Euro krizinin etkileri büyürken, bir yanda da IMF’nin varlık sebebinin sorgulandığı bir dönem yaşandığı için.
Ekonomi çevreleri, Lagarde’ın başkanlığında en büyük beklentinin IMF’nin Avrupa’daki krize vereceği yanıt olduğu konusunda birleşiyorlar. Yunanistan’ın geçen yıl IMF’ten sağladığı 110 milyar Euro’luk krediye rağmen makro sorunlarının tekrarlanmasının ise Lagarde’ın önünde çözüm bekleyen en büyük puzzle olduğunu belirtiyor. Ve platin saçlı karizmatik kadının, yangını söndürmesini umuyorlar.
 

ABD’DE ONAY VERDİ
 

CHRISTIAN Lagarde, 25 Mayıs’ta açıkladığı adaylığı boyunca, Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile çekişti. Dünya Bankası’nın bir Amerikalı, IMF’in ise bir Avrupalı tarafından yönetmesi iki kurumun tarihinde istisnası olmayan bir gelenek haline geldiğinden, gelişmekte olan ülkeler bu sefer başa Meksikalı Carstens’in geçmesini istiyorlardı. Ancak Yunanistan’da başlayan Euro krizi, dengeleri değiştirdi. Krizin tüm boyutuna hâkim olan Lagarde, Avrupa ülkelerinin tam desteğini aldı. Buna BRIC ülkeleri Çin, Rusya, Hindistan ve Brezilya’nın ardından son dakika gelen ABD vizesi eklenince de, Lagarde, 24 ülkenin bulunduğu kurulda salt çoğunluğa ulaşmış oldu. Kurul da oylama yapılmasına gerek görmeden, Lagarde’ı konsensüs ile atadığını duyurdu.
 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Parite, döviz (Cem Şengezer)

EUR/USD: düşüşlerin bozucu etkisi azalıyor Parite beklentimiz düşüşlerin fırsat yaratacağı yönünde idi.  Bu görüşü korumaya devam ediyoruz çünkü geniş pencerede,...

Kapat