IMF, Eylül’de Türkiye’ye Gelecek

Uluslararası Para Fonu (IMF)   Türkiye masası heyeti, ”Program Sonrası İzleme” çalışmaları için gelecek ay   Türkiye’ye gelecek. IMF heyeti, özel sektör ve ekonomi   kurumlarını ziyaret ederek son ekonomik gelişmeler konusunda görüş ve resmi   verileri toplayacak.
 

Son küresel gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisini değerlendirecek olan   IMF heyeti, yaklaşık iki hafta sürecek olan çalışmasında, en son geçen yıl Aralık   ayında yapmış olduğu 2011 yılına ilişkin makro ekonomik tahminlerini   güncelleyerek, 2012 yılına ilişkin tahmin çalışmaları yapacak.
 

Heyet, Washington’a dönüşünün ardından, son gelişmeler ve görünüm,   politika değerlendirmesi ve tavsiyeler, maliye politikası, para politikası,   finansal politikalar, yapısal politikalar başlıkları altında bir değerlendirme   raporu yayımlayacak.

   
PROGRAM SONRASI DEĞERLENDİRME-İZLEME-
 

Türkiye gibi, kotasının yüzde 200′ünü aşan ülkeler için eğer herhangi bir   başka IMF anlaşması yoksa Program Sonrası Değerlendirme-İzleme (PPM) sistemi   mutlaka gerçekleştiriliyor. Üye ülkenin aldığı kredi miktarının yüzde 200′ün altına inmesi halinde   ise Program Sonrası İzleme otomatik olarak sona eriyor. Fon heyeti, PPM ile   stand-by gibi bir düzenlemenin sona ermesinin ardından, krediyi alan ülkenin   krediyi geri ödeyebilme gücünü kontrol ediyor.
 

IMF heyeti, kredi borcu tamamıyla ödenene kadar her altı ayda bir ilgili   ülkeye gelirken, bir yıl içindeki ikinci ziyaretini ise 4. madde konsültasyon   çalışmalarıyla paralel olarak yürütüyor.
 

Fon heyeti, PPM çerçevesinde, Türkiye’ye gelerek, çalışmalar yapacak ve   Türkiye ekonomisine ilişkin raporlar düzenleyecek. Bu raporlar, uluslararası   yatırımcılar ve finans kuruluşları tarafından takip edilecek ve Türkiye’nin   uyguladığı ekonomik programın kredibilitesi açısından önem taşıyacak.

 
IMF’nin üyelerinin ekonomi politikalarında yol gösterici olmak ve   uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek   amacıyla, her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak yaptığı   ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarına ise ”4. Madde Konsültasyon Çalışmaları”   deniyor.

 

PPM çerçevesinde, IMF uzmanlarından oluşan bir heyet ekonomik verileri   toplamak ve ülkenin ekonomi politikaları hakkında hükümet ve Merkez Bankası   yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere üye ülkeyi ziyaret ediyor. Heyet,   ülkenin makro ekonomik politikalarını gözden geçirmekte ve finansal sistemin   sağlamlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.
 

4. madde görüşmelerinde, tüm üye ülkelerin IMF Ana Sözleşmesi gereğince   her yıl gerçekleştirmesi gereken bir konsültasyon mekanizması ve bu görüşmeler   kapsamında ülkelerin maliye ve para politikaları ele alınırken, dış denge ve kamu   borç gelişmeleri ile uygulanan politikaların büyüme ve ödemeler dengesi   üzerindeki etkilerinin değerlendiriliyor.
 

-IMF’YE BORÇLAR BİTİNCEYE KADAR İZLEME DEVAM EDECEK-

 

Fon heyeti, PPM çerçevesinde, Türkiye’nin Fon’a olan borcunun tamamıyla   ödeneceği 2013 yılına kadar, her altı ayda bir gelmeye devam edecek. Türkiye’nin IMF’den kullandığı kredilere ilişkin borç stoku, halen 4,8   milyar dolar düzeyinde iken bu yıl sonu itibarıyla 4,5 milyar doların altına   gerileyecek ve IMF’ye kalan borçlar 2013 yılının ilk yarısı sonunda tamamen   ödenmiş olacak.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SOROS:Euro krizini çözecek üç faktör

George Soros, Financial Times´ta yayınlanan yazısında euro krizi için kapsamlı bir çözümün üç temel faktörden oluşması gerektiğini bildirdi: bankacılık sisteminin...

Kapat