IMF: Büyüme Görünümü Hala Zayıf

IMF Direktörü Christine LaGarde gelecek hafta açıklanacak yeni Küresel Görünüm Raporu öncesi gördükleri manzarayı anlattı. Dünya ekonomisinde büyüme sürecek, ama AB krizi en büyük tehdit. Çin’in cari fazlasındaki daralmayı iyimser bir gelişme olarak niteleyen LaGarde’e göre yuan (rimninbi) hala gerçek değerinin altında. IMF ise olası ödemeler dengesi krizlerine tedbir olarak hala 500 milyar dolar ek kaynak arıyor, ama artık sadece 100 milyar bekliyor.

LaGarde’ye göre IMF’nin yeni global büyüme tahmini Ocak’ta yayınlanan %3.3’ün üstünde olacak ama %4’e yükseltilmeyecek. AB krizi dünya için en büyük tehdit. İspanya ve İtalya’nın reformlara başladığını kaydenen IMF Direktörü, kararlı ve istikrarlı bir şekilde bunların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. AB’nin krizle başetme çabalarını ise “bölük-pörçük” olarak niteledi.

Çin’in cari fazlasının GSYIH’nın %10’dan %3’e inmesini olumlu bir gelişme olarak niteleyen LaGarde’ye göre, global ekonomi toparlandığı zaman bu oran %4-5’e yükselecek. Henüz yuan’ın gerçek değerine kavuştuğunu söylemek için erken.

IMF 500 milyar dolar arıyordu, ama artık 100 milyar dolar ek kaynakla yetinecek. LaGarde, EFSF-ESM’ye mali destek konusunda ise açıklama yapmadı.
Atilla Yeşilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altında 1680, EUR/USD’da 1,3220 Seviyeleri Kritik…

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, ABD gibi ekonomilerden gelen rakamların ilerlemeye işaret etmesine rağmen, Avrupa'daki borç krizinin,...

Kapat