İmalatta Verimlilik Arttı

2011 yılının 4. çeyreğinde imalat sanayinin 3 aylık çalışan kişi başına üretim endeksi, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 0.4 artarak 124.32’ye ulaştı. Çalışan kişi başına üretim endeksi, bir önceki döneme göre ise yüzde 9.6 arttı.
 

İmalat sanayinde verimlilik arttı. 2011 yılının 4. çeyreğinde imalat sanayinin 3 aylık çalışan kişi başına üretim endeksi, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 0.4 artarak 124.32’ye ulaştı. Çalışan kişi başına üretim endeksi, bir önceki döneme göre ise yüzde 9.6 arttı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü 2011 Yılının Dördüncü Çeyreğine Ait Üç Aylık Ulusal Verimlilik İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre imalat sanayi üç aylık çalışan kişi başına üretim endeksi (2005 Ort.=100 temel yıllı), 2011 yılı IV. döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 artarak 124.32’ye ulaştı. Çalışan kişi başına üretim endeksi, bir önceki döneme göre ise yüzde 9.6 yükseldi.
 

Saat başı üretim yüzde 1 arttı

 
Çalışılan saat başına üretim endeksi 2011 yılı IV. döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttı. Çalışılan saat başına üretim endeksi, bir önceki döneme göre ise yüzde 8.1 arttı. Bölümler itibarıyla; Çalışan kişi başına üretim endeksinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre en büyük azalışın yüzde 14.07 ile “tekstil ürünleri imalatı”, en büyük artışın ise yüzde 90.29 ile “diğer ulaşım araçları imalatı” bölümlerinde gerçekleştiği görüldü. Bu yüksek artışın bir yılı aşan üretimlerin bu dönemde sonlandırılmasına dayandığı tespit edildi.

 
Çalışılan saat başına üretim endeksinde de bir önceki yılın aynı dönemine göre en büyük azalış yüzde 18.90 ile “makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı”, en büyük artışın ise yüzde 83.96 ile “diğer ulaşım araçlarının imalatı” bölümlerinde gerçekleşti.   (Anka)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD ve Altın’a Dikkat…

EUR/USD ANALİZ Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisinin hızlandığını, ancak henüz faiz artışlarından konuşmak için bir hayli erken olduğunu...

Kapat