İki Vitesli AB yolda

 

 

Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’nın ardından İtalya’ya da bulaşan kriz bir kaç gün öncesine kadar tabu sayılan bir fikri de yeniden gündeme taşıdı:  İki vitesli AB.  Birinci vites, yükse ekonomik büyüme ve benzer  sosyal  güvnelik yapıları ile bir anlamda entegre olan Fransa ve Kuzey Ülkeleri, ikinci vites ise daha geri kalmış ekonomiler ya da  borç sorunları olan Akdeniz ve Doğu  Avrupa’lı üyeler.

 

Christian Science Monitor’a göre Sarkozy ve  Merkel kapalı kapılar arkasında yeniden bu fikri tartışmay başladı.  İki vitesli AB’nin avantajı, çekirdek ülkelerin hızla mali ve sosyal politikarda  uyumu (entegrasyonu) tamamlayarak ABD benzeri bir federal devlet olmaları.  Böyle bir yapıda halen tüm kıtayı sarsan döviz krizleri çıkmayacak.  İkinci vites kendi hızında çekirdeğe uyum sağlamaya, ya da çekirdekle konfederasyon benzeri bir yapılanmya gitmeye terkedilecek. Yani, herkes seçmini ve sosyoekonomik düzeninin izin verdiği hızda ilerleyecek.

 

Fikrin dezavantajı ise, ya Euro sadece çekirdek ülkelerde kullanılacak, ya da iki ayrı Euro para birimi oluşturulacak.  Bu konuda uzmanların kafasından çok değişik sesler çıkıyor.  Ama, bir ülkenin Euro’dan çıkmasının büyük sosyal ve ekonomik götürüsü göz önüne alınınca AB’yi  iki vitesle  bir  yapıya geçirmenin zorluğu da görülüyor.  Almanya ve Fransa, bu fikri diğer üyeleri de hızla mali entegrasyona teşvik etmek için basına sızdırmış olabilir.

 

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14-18 Kasım 2011 Haftaya Bakış Analizi

EUR/USD ANALİZ Önce Yunanistan şimdi ise İtalya. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanılan borç sorunları hiç şüphesiz bu aralar gündemden düşmemektedir. Şuanda...

Kapat