İki Özel Bankanın, Kredi Kartı Sistemlerinde Arıza Çıktı

Türkiye’de en fazla kredi kartı müşterisine sahip iki özel  bankanın, kredi kartı sistemlerinde yaşanan arıza, binlerce kredi  kartı sahibinin mağdur olmasına yol açtı.      
  

Star Gazetesinin haberine göre, arıza nedeniyle, kredi kartıyla  yapılan birçok alışverişin bilgisi kayboldu. Bankalar özel ekip  kurarak, bilgileri bulmaya çalışıyor. Sistemdeki arıza nedeniyle,  birçok kredi kartı müşterisine yapılmayan alışverişler için, borç  gelmesi söz konusu olacak. İki dev bankanın kredi kartı sisteminde  yaşanan arıza, BDDK’ya ve bankalara gelen çok sayıdaki şikayet üzerine  ortaya çıktı. Şikayetlere göre, iki özel bankanın kredi kartını  taşıyan müşteriler geçtiğimiz hafta yaptıkları alışverişlerde  ‘bağlantı sağlanamadı’ uyarısı ile karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine,  müşteriler bedelleri bir başka kredi kartı ile veya nakit ödemek  zorunda kaldı.     

 
Ancak kredi kartı sisteminin bağlantı sorunu uyarısı vermesine  rağmen, işlemleri merkezi sisteme kaydettiği belirlendi. Yani kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleşmemiş olmasına rağmen, bankanın  kayıtlarına yapılmış olarak gösterildiği saptandı. Skandal, bazı müşterilerin, hesaplarını kontrol etmesi üzerine tespit edildi. Bunun  üzerine bankalara ve BDDK’ya şikayet yağdıran müşteriler, konuyla  ilgili inceleme yapılmasına yol açtı. Bankalar ise özel bir ekip  kurarak, tüm alışverişleri kontrol etmeye başladı.     
 

Yetkililer, ‘bağlantı sağlanmadı’ skandalından etkilenen kredi  kartı sayısının gelecek ay netleşeceğini bildirdiler. Kredi kartı sahiplerine, ekstrelerini kontrol etmesi konusunda uyarıda bulunan  yetkililer, bu ay içinde yapılan alışverişlerin gelecek ay gönderilecek borç bilgileri içinde yer alacağını kaydettiler.  Yetkililer, kredi kartı sahiplerinin, ekstreleri kontrol ederek  bankalara başvuruda bulunmasını istedi. 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Örtülü Faiz Artırımı

Geçen hafta Merkez Bankası örtülü de olsa bir faiz artırım kararı aldı. Zaten, IMF de faiz artırımı istiyordu. Bu karar,...

Kapat