İhracatta Tüm Zamanların En İyi Ağustosu

Geçtiğimiz yılın son aylarında 1.40′ların altını gören ancak yüzde 28 gibi hızlı bir yükseliş yaşayan dolar, ihracat rekoru kırdırdı. Yüzde 30 artışı bulan ihracatta tüm zamanların en iyi ağustosu yakalandı.

 
Yüksek faiz düşük kur politikasındaki değişimle birlikte dokuz ayda yüzde 28 değerlenen dolar kuru ihracata etkisini göstermeye başladı. 2010′un sonunda 1.40′ların da altına inen geçtiğimiz ay ise 1.80′e dayanan kur ağustosta yüzleri güldürdü ve tüm zamanların en iyi aylık ihracat rakamları yakalandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ağustos ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29.89 artışla 11 milyar 78 milyon dolar olurken, yılın ilk sekiz ayında yüzde 21.63 artışla 88 milyar 550 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geriye dönük bir yıllık dönemde ise yüzde 17.48 artışla 129 milyar 628 milyon dolar ihracat yapıldı.
 

IRAK İNGİLTERE’Yİ SOLLADI

 
İhracat rakamlarında bölgesel değişiklikler de yaşanıyor. Irak’a yapılan ihracat ağustos ayında yüzde 25 arttı ve Irak en fazla ihracat yapılan ikinci ülke konumuna yükseldi. Almanya ise aylık bazda yüzde 30 artarak açık ara önde olmaya devam etti. Üçüncü sırada yer alan İngiltere’ye olan ihracat yüzde 17, Fransa’ya yüzde 36, Rusya’ya yüzde 33, İtalya’ya yüzde 24 artış gösterdi. Sorunlu bölgelerden Fas’a ihracat yüzde 122, Mısır’a yüzde 106 ve Suriye’ye ise yüzde 2 arttı. Toplam ihracatın yüzde 83.97′sini gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 31.99 artışla 9 milyar 302 milyon dolarlık, yüzde 12.85′ini oluşturan tarım grubunda yüzde 23.31 artışla 1 milyar 423 milyon 9 dolarlık ve yüzde 3.18′ini oluşturan madencilik grubunda yüzde 7.70 artışla 352 milyon dolar yakalandı.
 

KURUN İHRACAT İÇİN ÖNEMİ ANLAŞILDI

 
Ağustos ihracat rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ağustos ihracatının, Orta Vadeli Program’da belirledikleri 127 milyar doların üzerinde ihracat yapılacağının işareti olduğunu belirtti. Ağustos ayı ihracatında yaşanan yüzde 29,89′luk artışın, rekabetçi kurun ne kadar önemli olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Çağlayan, dolar kurunun rekabetçi konuma gelmesinin, ihracatı artırdığı gibi, ithalatı da azaltacağını kaydetti. Ağustos ayında en fazla ihracatı, yüzde 29 artış hızıyla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü gerçekleştirirken bu sektörü yüzde 40 artış hızıyla kimya takip etti.
 

ÜRETİM ARTIYOR MAKAS DARALIYOR

 
“Yükselen kurun iç üretimi artırarak ithalatı dengelemesini bekliyoruz” diyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yükselen döviz kurları ile iç talebin bu kez ithalat yerine iç üretim tarafından karşılanması, ithalatın dengelenmesi ve iç üretimdeki artışın büyümeye katkı sağlamasını bekliyoruz. Kurdaki hareketin ihracatta yaşanan yüzde 20′lik artışı yüzde 30 seviyesine yükseltmesini, ithalat artış oranını da yüzde 40′lar seviyesinden yüzde 30 seviyesine düşürmesini beklemekteydik. İhracatta olumlu gelişmelerin devam edeceğini öngörüyoruz” dedi. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
BMW, 120 Bin Aracı Çağırdı!

Alman lüks otomobil üreticisi BMW, Avrupa’daki dizel 120 bin otomobilini geri çağırdı.   BMW’nin sözcüsü, 35 bini Almanya’da olmak üzere...

Kapat