İhaleye Tepkiler Sürüyor

New York Taksi ihalesinde elendiği açıklanan Karsan’ın Murahhas Azası Jan Nahum, ihaleyi kaybettiklerini ancak aracı geliştirmeye devam edeceklerini söylerken, “Geleceğin Taksisi” ihalesiyle ilgili olarak itirazlar ve tepkiler sürüyor. Nitekim resmi açıklama öncesi seçilen markanın sızdırılması ve tercih edilen modelde engelliler için bir donanım bulunmaması nedeniyle ihale hakkında soruşturma isteniyor. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, her ne kadar kendilerini resmi olarak bildirilmese de, New York Taksi ihalesini kaybettiklerini ve bu yüzden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Nahum, “İhale için 3.5-4 yıl emek verdik. Sonuçta bizim tecrübemizi yeterli görmedikleri için elemişler. Bu, maalesef sıfırdan kendi markasını yaratma tecrübesi olmayan Türk otomotivinin bundan sonra da karşılaşacağı bir durum” dedi.
 

“Başka kentlere sunacağız”
 

İhalenin kendileri için tamamen bittiğini ve bundan sonra değişik bir karar alınacağına da inanmadıklarını belirten Nahum, “Yolumuza devam edeceğiz. Temmuz ayında ilk yürüyen prototipi, ardından da onlarcasını yapacağız. Araştırmalar yaptırıyoruz. 40 kadar potansiyel pazara sunacağız, başka versiyonlar yapıp ABD’ye de gireceğiz” diye konuştu. Nahum, resmi açıklama öncesi Karsan’ın elendiğinin yazılması üzerine “Acaba burada bir sıkıntı, çıkar çatışması var mı?” diye ihaleyle ilgili araştırma başlatıldığına değindi.
 

Çıkar çatışması kuşkusu
 

Amerikan basını, New York şehrinin Halk Sözcüsü Bill de Blasio, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ve Eyalet Meclisi üyesi Micah Kellner’in New York Belediyesi Denetçisi John C.Liu’ya mektup göndererek taksi ihalesinde potansiyel bir “çıkar çatışması” olup olmadığının incelenmesini istediği bildiriliyor. Kellner’in, engelli rampasız araç seçilerek Amerikan Engelli Hakları’na aykırı durum yaratıldığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’na şikayette bulunduğu belirtildi.  Söz konusu üçlünün iddiaları arasında ihale kurallarına aykırı olarak Karsan’ın elendiğine ilişkin bilgilerin basına sızdırıldığı ve Karsan’a “tecrübesiz” raporu veren Ricardo’nun, daha önce Nissan ile Ford’a danışmanlık verdiği de mevcut. Bir grup engelli, bazı belediye meclisi üyelerinin desteğiyle Karsan V1’in elenmesini protesto etti.

 
‘Raporu mutlaka görmek istiyoruz’
 

Karsan Murahhas Azası Nahum, kaybettiklerine ilişkin bir resmi yazının halen kendilerini ulaşmadığını, bir temas kurulmadığını hatırlatarak, “Elenmemizin, Karsan’ın tecrübesiz olduğunu savunan danışman şirket raporundan kaynaklandığı söyleniyor. Bu rapor basınla da paylaşılıyor, ancak istediğimiz halde, raporu halen alamadık. İncelemek ve eksiklerimizi bilmek istiyoruz” dedi. Nahum, aynı şirketin, ihale sürecinde kendileriyle yaptığı görüşmelerde sundukları tüm detayları tatminkar bulduğunu, bunun yazılı olarak kendilerinde mevcut olduğunu da sözlerine ekledi. Nahum, “Otomotivin ana memleketine gittik, ne istediklerini anladık ve onlar için en iyisini tasarlar hale geldik. Bu durum, doğru yolda olduğumuz konusunda bize müthiş bir güvence ve inanç verdi. Bu konudaki dirayetimizde hiç bir eksilme yok. Hatta ihaleyi kaybetmemize rağmen güçlendik. Biz aracımızı geliştirmeye son sürat devam ediyoruz” ifadesini kullandı. Temmuz ayında aracın ilk yürüyen prototipi hazır olacak ve bunu diğer prototipler izleyecek. 2012’de Cenevre Fuarı’nda sergilenmesi düşünülen aracın üretim yılıysa 2013 olacak. (Milliyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erdem Başçı’nın 4 Korkusu

Alınan tüm önlemlere rağmen, güçlü iç talep ve artan dış ticaret açığı, yeni önlemlerin yanı sıra Maliye’nin devreye girmesini gerekli...

Kapat