IEA Rezervleri Kullanacak, Petrol Yere Çakıldı

 

Uluslararası Enerji Ajansı IEA, bugün yaptığı basın toplantısında üyelerin stratejik petrol rezervlerinden 60 milyon varil piyasaya süreceğini açıklayınca petrol çöktü.  IEA 30 gün içinde ilk 2 milyon varil petrolü hemen piyasaya vereceğini müjdeledi. Petrol fiyatları futuresda %5.3 geriledi.

Halen Londra ICI’de WTI 90.50 dolar,  Brent ise 107.80 dolar civarında işlem görüyor. IEA tarihinde 3 defa rezevlerden satış yapma kararı aldı.  İlk iki rezervden satış Birinci Körfez Savaşı ve ABD’nin Güneydoğusu’nu kasıp kavuran 2005 Katrina Kasırgası esnasında yaşandı.

Petroldeki gerilemenin bir başka nedeni de ABD ve Avrupa’dan gelen son derece zayıf veriler.  ABD’de ilk işsizlik başvuruları ve Şikago Fed imalat faaliyet göstergesi beklentlerden çok daha kötü çıkarken, Euro-bölgesi Mayıs öncü PMI de 2009 Martın’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

IEA’nin 28 üye ülkesi arasında ABD, Almanya ve Japonya da var. Wall Street açılışından bir saat sonra tüm kürede borsalarda sert satışlar var.  Kapanışa dakikalar kala ise İMKB-100 alıcılı, ancaa TL ve DİBS değer yitirmeye devam ediyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tüketici Kredileri ve Kredi Kartları 195,4 Milyar Liraya Ulaştı

Mevduat bankalarının tüketici kredileri ve   kredi kartları tutarı, 17 Haziran 2011 tarihi itibariyle 195 milyar 445 milyon   529 bin lira...

Kapat