IEA’da Bu Yıl İçin Petrol Talebini Düşürdü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ekonomideki   yavaşlamanın çift dipli resesyon korkularını artırması nedeniyle bu yıl için   küresel petrol talebi tahminini azalttı.
 

Paris merkezli IEA’nın aylık raporuna göre, küresel petrol talebi bu yıl   günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 89,5 milyon varil olacak. IEA böylece   küresel petrol talebi tahmini daha önceki tahmine göre günlük 60 bin varil   azalttı. Gelecek yıl için ise küresel petrol talebi tahminini artıran IEA, 2012 yılında küresel petrol talebinin günlük 1,6 milyon varil artışla günlük 91,1   milyon varile ulaşacağını öngörüyor.

 
IEA daha önce gelecek yıl küresel petrol talebinin günlük 1,5 milyon   varil artacağını tahmin ediyordu.
 

IEA’nın raporunda, ”Avrupa ve ABD’deki borç seviyeleri ile Çin ve   Hindistan’da ekonomideki büyümenin yavaşlama işaretleri vermesinin piyasaları   paniklettiği ve çift dipli resesyon endişelerini artırdığı” ifade edildi.
 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dün, küresel ekonomik   toparlanmanın hız kaybetmesi nedeniyle küresel petrol talebi tahminini hafifçe   düşürmüştü. 

  
OPEC’in aylık raporunda, küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla   göre, günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 88,14 milyon varil olacağı   belirtilmişti. OPEC’in geçen ay 2011 yılı için küresel petrol talebi tahmini günlük 88,18 milyon varil olmuştu. Gelecek yıl için ise küresel petrol talebinin bu yıla göre günlük 1,3 milyon varil artarak günlük 89,44 milyon varil olacağını tahmin eden OPEC, geçen   ay 2012 yılı için küresel petrol talebini 89,50 milyon varil olarak öngörmüştü.

 
PETROL FİYATLARI-
 

Bu arada uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 82 doların ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 104 doların üzerinde işlem   görüyor.

 
ABD ham petrolünün Eylül ayı teslimi varil fiyatı bugün Asya’daki   işlemlerde 2,99 dolar değer kazanarak 82,29 dolardan işlem görmeye başladı. ABD   ham petrolünün Eylül ayı teslimi varil fiyatı dün 2,01 dolar düşerek 79,30 dolardan kapanmıştı.
 

Londra Brent tipi ham petrolün Eylül ayı teslimi varil fiyatı da 2,30 dolar artarak 104,87 dolardan satılıyor. Petrol fiyatlarındaki artışta ABD Merkez Bankasının (Fed), yavaş büyüyen ekonomiye destek olmak amacıyla gösterge faiz oranını gelecek iki yıl daha yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığında tutma kararı etkili oluyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
10 Ağustos 2011 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın enflasyonu Temmuz ayında, enerji maliyetlerindeki artışa bağlı olarak hızlandı. Almanya'da tüketici fiyatları...

Kapat