İdeolojik tavırla istikrarı bozma

TL`nin yeni simgesi açıklandı. Paranın değerinin ve istikrarın korunmasının tek başına hükümetin görevi olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, TÜSİAD`ı eleştirerek, İdeolojik tavrınızla istikrarı hedef almayın dedi

TL`nin yeni simgesi açıklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, paranın değerini ve itibarı ile istikrarı korumanın tek başına hükümetin görevi olmadığını belirterek, Biz 9 yıl boyunca çok ciddi şekilde bunun sıkıntısını yaşadık. Sırf siyasi hırsları nedeniyle kriz duasına çıkanlar oldu bu ülkede. Kriz çıksa, ekonomi kötüye gitse de hükümet yıpransa diye ellerinden geleni yapanlar oldu dedi.

Kendi asli vazifesini bırakıp tamamen ideolojik kaygılarla hareket eden bazı sivil toplum örgütleri olduğunu da söyleyen Erdoğan, TÜSİAD`ı eleştirdi. Erdoğan, Biz, işte böyle, ideolojik tavırlarla istikrarı hedef alan sivil toplum örgütlerine rağmen istikrarı sürdürüyoruz. Elbette görüş açıklamak herkesin hakkıdır. Elbette sivil toplum örgütleri ilgi ve uzmanlık alanlarıyla ilgili görüş beyan ederler ve bu bize de çok ama çok faydalıdır. Oraya gelince bize görüş belirtmeyenlerin ilgi alanlarının dışında çok farklı ideolojik yansımalar veya yansıtmalarda bulunması manidardır dedi.

TÜSİAD `I ELEŞTİRDİ

Başbakan, işadamlarını temsil eden bir örgütün eğitim sistemine kendi ideolojisini dayatarak, adeta kendi ayağına kurşun sıktığını söyledi. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: 28 Şubat sonrasındaki kararlarla bu ülkenin meslek liseleri adeta yok olma noktasına geldi, içleri boşaltıldı. Zararı kim gördü?

Sanayici gördü, ekonomi gördü. Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, aynı kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Buna izin veremeyiz. Biz, seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz. İşçisiyle, patronuyla, yoksuluyla 75 milyonun hükümetiyiz. Kendileri şunları hep ifade ettiler: Biz bu iktidar döneminde çok ama çok kazandık. Araştırın bu zihniyetin muhalefetle beraber hareket ettiğini göreceksiniz. Yani bizim karşımızda dikilmeleri bize bir şey kaybettirmez. Hiç kimse eski Türkiye`nin refleksleriyle hareket etmesin. Millet iradesi her kararın üzerindedir. Bunu, herkes artık hazmetmek zorundadır.

ÇIPA GÜVENLİ LİMANI GÖSTERİYOR

TL`nin yeni simgesinin çıpaya benzemesinin paranın kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman olduğunu vurguladığını anlatan Erdoğan, Yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paramızın yükselen bir değer olduğunu sembolize ediyor. İnşallah, başta Merkez Bankamız olmak üzere tüm kurumlarımızın, medyamızın, sivil toplumun, tek tek vatandaşlarımızın çabasıyla, bu simgeyi tüm dünyada tanınan bir simge haline getireceğiz. Bilgisayarlarda artık bu simgenin çıktığı tuşlar olacak. Yıl boyunca yürütülecek kampanya neticesinde, umuyorum ki bu simge de zihinlere yerleşmiş olacak. Paradan sıfırların atılması, paraya bir simge kazandırılması, altını çizerek söylüyorum, asla ve asla sadece teknik bir operasyon değildir. Paramıza yeniden itibar ve değer kazandırılması, bir milletin, bir ülkenin yeniden uyanması, şahlanması ve `ben de varım` diyerek küresel bir aktör olarak öne çıkmasıdır dedi.

FAİZ HALA YÜKSEKEn flasyonun ve faizin modern hırsızlık olduğunu söyleyen Erdoğan, Biz şu andaki faiz oranlarını yüksek buluyoruz, daha da düşmesi lazım. Biz enflasyonu da faizleri de tarihi seviyede düşük oranlara çektik dedi.

MAAŞINI ALAN DÖVİZ BÜROSUNA KOŞUYORDU

Şu andaki paranın itibarı temsil ettiğini söyleyen Başbakan, Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları cüzdanındaki parasıyla gurur duyuyor. Hatırlayın o döviz bürolarını… Her köşe başında döviz büroları yok muydu? Niye? Çünkü bizim paramızın değeri yoktu.

Maaşı alan döviz bürosuna koşuyordu parası değer kaybetmesin diye. Şimdi o döviz bürolarının neredeyse tamamına yakını kapandı. Artık onlara ihtiyaç yok. Çünkü paramızın gücü var, onuru var, haysiyeti var dedi.

İSTİKRARI VE GÜVENİ SİMGELİYOR

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranın simgesi belirlenirken TL`nin ve Türk ekonomisinin 2 belirgin özelliğinin ön plana çıkartıldığını belirterek, Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL`nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL`nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir dedi.

1 MİLYONA TUVALETE GİRİYORDUK

Başbakan Erdoğan, geçmişte bol sıfırlı paranın dünyada alay konusu yapıldığını anlattı. Erdoğan, Biz, paradan 6 sıfır atacağımızı söylediğimizde `enflasyon patlar`, `uyum sağlanamaz` diyorlardı. Sıfırların atılması ne enflasyona olumsuz etki yaptı ne de uyum sorunu yaşandı. Tuvalete giriş ücretleri 1 milyon, 2 milyondu. Bu hale gelmiştik dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çok yakan numaralara ayar geldi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sabit ve mobil telefonlarla 444`lü numaraların aranmasından kaynaklanan yüksek ücretlere yönelik şikayetleri dikkate alarak,...

Kapat