İddialar Gerçek Dışı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Greenpeace’in Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzümde zirai ilaç kalıntısı bulunduğuna yönelik iddialarına, “O bütünüyle gerçek dışı. İtham ve iddialardan oluşuyor” dedi.

Greenpeace’in toplam 22 bin 481 ürünün test edildiği “Kimyasal maddesiz yemek” başlıklı el kitabında, en fazla kimyasal maddenin kullanıldığı ürünler listesinin başında Türkiye’den, 24 kimyasal maddenin tespit edildiği sofralık üzüm yer aldı.

Kitapta ayrıca Türkiye’de yetiştirilen ve incelemeye tabi tutulan meyve ve sebzeler arasında, biber, armut, kabak ve greyfurtta da pestisit miktarının sıklıkla Avrupa Birliği tarafından belirlenen kimyasal madde sınırının üzerinde olduğu ifade edildi.

Antalya Rixos Otel’de düzenlenen Uluslararası Bahçe Bitkileri  Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, “Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti’nde üretilen, çiftçilerinin  ürettiği, alın terinin, emeğinin karşılığı olan ürünlerle ilgili spekülatif  haberler yapmak, bunları genelleştirmek suretiyle insanları yedikleri  içtikleriyle sorunlu hale getirmeye hakkı yok” dedi.

Olayın bütünüyle gerçek dışı itham ve iddialardan oluşturduğunu  belirten Eker, raporda üzümle ilgili 24 kimyasal maddeden bahsedildiğini, ancak  bağcılıkta kullanılabilen toplam kimyasal madde sayısının en fazla 4 olduğunu,  bunların hepsinin bile kullanılmadığını vurguladı.

“AB ile aramızda hızlı alarm sistemi var”

Türkiye ile AB arasında gıda güvenliği ile ilgili “hızlı alarm sistemi”  bulunduğunu ifade eden Eker, şöyle konuştu:

“Üzümle ilgili bir tek tane bildirim şikayet almış değiliz. Bu tür  kuruluşların kusura bakmasınlar, kime, hangi çevrelere, hangi belki uluslararası  ticari kuruluşlara bilerek veya bilmeyerek hizmet ettiklerini dikkatinize sunmak  istiyorum.

Türkiye geçen sene 2 milyar 400 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı  yaptı. Avrupa Birliğine, Rusya Federasyonu’na, dünyanın birçok ülkesine bunların  hepsiyle ilgili uluslararası standartlara biz uyuyoruz. Uluslararası  standartlarda ne varsa gerek yurt içinde tükettiğimiz kendi vatandaşımıza,  gerekse uluslararası pazarlara sunduğumuz. Binde bir, onda bir bazen bazı ürünlerle ilgili birer ikişer sorun oluyor,  bize bildiriyorlar. Biz zaten yakın takibe alıyoruz, derhal biz izlemeye alıyoruz, onunla ilgili tedbir alıyoruz.  Buna hızlı alarm sistemi diyoruz, aramızda bu AB ile var ve bu çalışıyor, işliyor  hiç bir sorun almış değiliz. Bize AB’den bu konuda üzümle ilgili bir bildirim  almış değiliz. Düpedüz iftira. Yani kullanılabilecek olan kimyasal sayısı 4 iken  kalkıp da 24 tane üzümde dediğiniz zaman bunun hiç bir şekilde kabul edilebilir  bir tarafı yok. Bu doğru değil.”

SAKINCALI ÜRÜNLER TEŞHİR EDİLECEK

Bakan Eker, Anadolu Ajansı’nda yer alan diğer açıklamasında ise Cumhuriyet tarihinde ilk kez sakıncalı gıda ürünlerinin teşhir edildiğini belirterek,  “Bundan sonra bütün tarım ürünleri teşhir edilecek” dedi.

Balla başlayan tartışmalara değinen Eker, Türkiye’nin dünyada ikinci büyük arı kolonisine sahip olduğunu, ayrıca  üçüncü büyük bal üreticisi konumunda bulunduğuna işaret etti. Eker, ilk kez balda “taklit ve tağşiş” yaptığı tespit edilen iki firmanın ismi verilerek teşhir  edildiğini anlattı.

İki firmanını ürettiği ürünlerin laboratuvar sonuçlarının kesinleşmesinin  ardından teşhir edildiğini ifade eden Eker, “Şu anda bütün ballar denetim  altındadır. Yüzlerce numune alındı, farklı aşamalarda. Onların analizleri  yapılıyor. Bir kısmı kesinleşti, bir kısmına itiraz edildi. Sakıncalı bulunan,  fakat firma sahibinin yasal hakkını kullanarak itiraz ettiği ürünler yeniden  inceleniyor. Onların laboratuvar sonuçları çıktığında kesinleşiyor” diye  konuştu.

Sakıncalı bulunan ürünlere el konulduğunu, piyasadan toplatıldığını,  ayrıca para cezası ve soruşturma gibi müeyyidelerin de olduğunu belirten Eker,  “Teşhis, tüketici üzerinde çok etkili bir sonuç alma aracıdır” görüşünü ifade  etti.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın 1700 Doların Kıyısından Döndü

Altın, Salı gününe 1689.7 dolar/ons’tan yukarı yönde istekli grafikle başladı. Euro/dolar paritesi Avrupa piyasalarında dalgalanırken, en düşük 1.3313’ü kaydetti; ardından...

Kapat