İçeride, Yurtdışı Piyasaların Olumlu Etkisi Vardı

Haftanın son işlem gününde, işlem hacminin oldukça düşük olduğunu gördük. Yurtdışı piyasalarda İtalya’nın kemer sıkma politikalarını içeren bütçe taslağını onaylaması sonucunda alışların hakim olduğu günde, yurtdışındaki olumlu ivmenin içeride de yansıması pozitif oldu. Genel olarak açıklanan bilançolar sonucunda hisse bazlı hareketlerin ağırlıkta olduğu günü İMKB, %1,19 artış ile, 56.201,45 puan seviyesinden kapattı. Daha öncede belirttiğimiz gibi, bileşik endeks üzerindeki bu pozitif ivmenin devam edebilmesi için 57,000-57,500 bandı üzerinde kapanışlar gerektiğini düşünmekteyiz.      
  

Yurtdışı piyasalarda ise, kemer sıkma politikalarının İtalya senatosunda onaylanması ve Yunanistan’da ki yeni kabine kurulumunun olumlu etkileri gördük. Özellikle Avrupa borsalarında, İtalyan tahvil faizlerinde yaşanan düşüşler sonucunda alıcılı işlemler görüldü. Olumlu ivmenin bir süre daha devam edebileceğini düşünmekteyiz.          
 

İMKB’de haftanın son işlem gününde, yurtdışı piyasaların yukarı yönlü hareketlerinin olumlu yansıması gözlemlendi. Diğer yandan açıklanan bilançolar sonucunda hisse bazlı yükselişlerin yaşandığı günü bileşik endeks %1,19’luk artış ile, 56.201,45 puan seviyesinden kapattı. İMKB’de ki bu olumlu algılanmanın 57,500 seviyelerine kadar yükselmesi muhtemel gözükse de, 57,500 direnç seviyesi önemini korumaya devam edecektir.        

 
Bugün piyasaların bir miktar alıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 55,000 / 53,500 / 52,800 , direnç seviyeleri ise  57,000 / 59,200 olarak gözükmektedir. 
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun hükümeti kurma görevini verdiği Mario Monti, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı...

Kapat