Hüseyin Yener: Parayı Korumak Zor

Piyasalarda kafalar karışık, bunun en iyi göstergesi de oynaklığın çok yüksek olması. Peki kafaları karıştıran ne? Dış piyasalarda net bir yön yok. Amerika’da makro veriler bir iyi, bir kötü geliyor. Avrupa’da borçlu ülkeler sorunu gün geçtikçe daha karmaşık hale geliyor. Bir yandan İtalya ve Belçika’nın görünümlerinin negatife çevrilmesi, diğer yandan da Euro Bölgesi’nde yetkili isimlerin Yunanistan’ın temerrüde düşebileceği yönündeki açıklamaları baskı oluşturuyor. Ve buna rağmen euro dolar paritesi haftayı gördüğü en yüksek seviyeden kapıyor. 

 
Emtialar toparlanıyor
 

Paritedeki yükselişi destekleyen birkaç unsur var elbette. Yunanistan konusunda piyasayı üzmeyecek bir sonuca ulaşılacağını düşünen çok sayıda yatırımcı var. Buradaki hâkim görüş, tüm bu beyanatların siyasi olduğu ve Yunanistan ile AB arasında yardımın şartları konusunda bir psikolojik savaş yaşandığı yönünde. Başka bir unsur ise Çin’den gelen “önümüzdeki dönem Avrupa tahvillerine yatırım yapabiliriz” açıklaması oldu. Paritede 1.4350 seviyesi önemli. Ben bu seviyenin kolay aşılamayacağını düşünüyorum. Ama aşılırsa, alımlar daha da hız kazanacak, risk iştahının artması ile borsalara da alım gelecektir.
Emtia piyasalarında belirgin bir toparlanma var. Altın ve petrolde yüzde 2 civarlarında artış yaşanırken, gümüş geçen hafta yüzde 8 civarında prim yaptı. Son haftalardaki satışların bir ‘düzeltme’ olduğunu belirtmiştim daha önce. Görünen o ki emtia piyasalarında bir alım dalgası daha görmemiz mümkün. 

 
İç piyasa çok oynak

 
Negatif ayrışmaya devam eden iç piyasalarda oynaklık oldukça arttı. Borsada haftalık bazda yüzde 1.4 düşüş var ama bunun da ötesinde yukarı ve aşağı sert hareketler görüyoruz. Kritik olarak düşündüğüm 62.500 seviyesinin altında bir kapanış gördük. Yabancı bir yatırım bankasının Türk hisse senetleri hakkında olumsuz görüş bildiren raporu satışları hızlandırdı. Bu hafta yukarı denemeler olacaktır ama, sanırım artık çoğu kişi seçim rallisi ümitlerini yitirdi. Üstelik seçim sonrası da bizi kritik kararlar bekliyor olacak. Para Politikası Kurulu (PPK) seçim öncesi son toplantısında munzam karşılıklarda beklenenin aksine bir değişikliğe gitmeyerek seçimden sonraki toplantıyı daha kritik hale getirdi.
 

Paritedeki yükselişe karşın dolar kuru da yükseliyor. Borsa ve bonodaki satışla beraber dolar kurundaki yükseliş daha da önem kazandı. 1.62 seviyesini görmemiz mümkün. Ama burada dikkatli olmamız lazım, aşağıdaki yazıda detayları var, TL birçok para birimine göre ucuzladı. Dışarıda işler karışmazsa, TL’ye alıcı gelecektir.
 

Bono piyasasında da satış eğilimi var. % 8.80 seviyesinden dönen bileşik faiz % 9.00’u zorluyor. Bu seviyenin üzerine çıkabiliriz, ancak % 9.15-9.20 seviyesinden alım gelmesini bekliyorum. Yaz aylarında Hazine’nin önemli bir itfası yok, bu da faizin daha çok çıkmasını önleyecektir.

 
Bu dönemler, daha çok parayı koruma dönemi, para kazanma dönemi değil. Profesyonel olmayan yatırımcıların kaldıraçlı işlemlerden (kredi kullanmak, kaldıraçlı işlem yapan vadeli piyasalarda spekülatif amaçlı işlem yapmak gibi) uzak durmaları ve pozisyonlarını korumalarında fayda var.

 
Hüseyin Yener’in Radikal makalesinden alıntıdır. Tamamı gazetenin yazarlar kısmında bulunabilir

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FX Headlines: Franc Continues Rally to Record Against Euro

The Euro fell to an all-time low against the Franc as the funding and safe haven currency rallied across the...

Kapat