Hüseyin Erkan: Açığa satışı yasaklanma yanlış olur

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan dün yaptıkları uyarılara netlik getirdi.
 

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan “Açığa satış işlemlerinde gerek  Seri :V No: 65 sayılı SPK Tebliği, gerekse İMKB Hisse Senetleri Piyasası Yönetmeliği 19/e maddesi hükümleri başta olmak üzere, ilgili mevzuatın gereklerinin  yerine getirilmiş olması titizlikle takip edilmektedir. Bu konuda üyelerimizin de gereken özeni göstermeleri hususunun hatırlatılmasında yarar görülmüştür.” uyarısına açıklık getirdi.
 

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Erkan piyasaların doğru okunması gerektiğini kaydetti. Yaptığı değerlendirmede, açığa satış piyasalara likidite getirir derken açığa satışların  kurallar dahilinde yapılması ile legal olacacağını söyledi.

 
Erkan dün yaptıkları uyarı ile ilgi olarak  “Açığa satış elinizde olmayan hisse senedini kısa süreli ödünç alıp satmaktır bunu getirdiği dinamikle satıyorsunuz. Piyasanın gelişimi için sağlıklıdır. Bizde kurala bağlı, kural dışı yapanlar takibe alınacağını hatırlattık.” dedi.

 
“Açığa satışların yasaklanması ve brüt takas gibi süreç bizim hiç istemediğimiz bir süreç” diyen Erkan “yabancının rahat girip çıkabilmesi bizim için önemli” dedi.
 

Dünya borsalarında yaşanan karmaşa ile son dönemde bir miktar açığa satışların artığını kaydeden Erkan “bu artışı takibini yapıyoruz, takip altında toplam işlem hacminde yüzde 15’i geçmez. Mevduat dışı açığa satışların olduğu kesin ama fiyat üzerindeki etkisi konusunda net bir şey söyleyemiyoruz.” dedi.
 

İlk görüntüde manüplatif bir satış görünmüyor ama incerleyeceğiz diyen İMKB başkanı aracı kurumlar nezninde araştırma yapıldığını bir sorun bulunması halinde aracı kurumların da sorumlu tutulacağını söyledi.
 

Erkan son krizde yerli yatırımcının yabancı satacak söylentisi ile hareket ettiğini belirtti.

 
Piyasanın yüzde 63’ü yabancı elinde olduğunu hatırlatan Erkan “bir günde çok şey değişiyor  küçük yatırmcı dikkatli olmalı” uyarısında bulundu.  Erkan değerlendirmesinde yaşanılan dönemin 2008 kadar kötü olmayacağını söyledi.
Erkan geçici seans durdurmayı değerlendirdiklerini de sözleirne ekledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat