Hükümet Ekonomi’de Çıtayı Yükseltti

 

Yeni kabinede ekenomi görevlerine usta bakanlar tayin edilirken, Türkiye’de düşük faizi-yüksek kur politikasının bir numaralı avukatı olan Sn Zafer Çağlayan’ın da Ekonomi Bakanlığı’na atanması gözden kaçmadı. Sn Çağlayan’ın TCMB’nin  parasal sıkılaştırmaya geçmesi halinde nasıl tepki göstereceği merak ediliyor.

Yeni hükümetin parasal sıkılaştırma, veya bütçe yoluyla ekonomiyi soğutacak ek tedbirlere ihtiyaç duymadığı daha ilk beyanatlardan belli oluyor.  Başbakan Erdoğan dün şunları söyledi:

“Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeni kabine listesini sunmasının ardından Başbakanlık’ta soruları yanıtladı. “Büyüme ve enflasyon normal ancak cari açık kaygı verici boyutta. Bu konuya nasıl yaklaşacaksınız?” yönündeki soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi: “Kaygı verici değil, hiç endişe etmeyin, rahat olun. İnşallah son çeyreğe cari açıkta da çok farklı gireceğimizi göreceksiniz. Bütün çalışmalar tedbirler o konuda alınıyor. Bu ülke ihracatıyla, büyümesiyle, cari açık falan bunları rahatlıkla aşar.”  (VATAN)

Yeni Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de Türkiye için büyüme hedefini %7 olarak koydu:

“Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın “Yıl sonu büyüme hedefini yüzde 7′nin altında beklemediğine” dair açıklamalarının hatırlatması üzerine Ergün, “Bugünkü birinci çeyrek büyüme rakamlarına bakarsak; Türkiye yine 2011 yılında da iyi bir büyüme rakamı yakalayacak. Bugün itibariyle bir tahmin yürütmek zor. Ama sayın bakanımızın da ifade etmiş olduğu rakamlar muhtemeldir. Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve yüzde 7′lik bir büyüme rakamını istikrarlı bir şekilde sürdürerek, özellikle işsizlik sorununu çözüme kavuşturulması açısından istikrarlı bir büyüme yakalaması bizim önemli. 2010 yılında da bu rakamı yakalayabiliriz” karşılığını verdi. (ünya Gazetesi)

ANALİZ:  Yüksek büyüme, ama nasıl?

Yeni hükümetin TCMB ile tam bir ahenk içinde cari açık sorununun ekonominin iç dinamiklerinden kaynaklanan yavaşlama ile yıl sonunda aşılacağı görüşünü benimsedeği görülüyor.  Hükümetin ilk önceliği yüksek büyümeye geçiş.  Gayri resmi olarak büyümede artık hedef %7 olarak telaffuz ediliyor.  Son 30 yıldır ortalama %4.5 büyüyen ekonominin %7’ye vites yükseltmesi halinde gelişen ekonomiler arasında yüksek performans ligine çıkıp, AB ile aramızdaki gelir farkı uçurumunu da çok hızla kapatacağız.

Bunlar takdir edelecek hedefler, ama büyümek için sabit sermaye yatırımı, bunun için de tasarruf lazım.  Halbuki, ekonomide izlenen politikalar ve yaygınlaşan tüketici kültürü ile tasarruflar gittikçe azalıyor. Türkiye’nin %7 büyümeyi yakalaması için tek çıkar yol çok üzun süre dış tasarruflara bağımlı yaşamayı da kabullenmek.  Bu kabulün dışsal şoklar karşısında döviz ve büyümede çok sert dalgalanmalar yaratması ise adeta kaçınılmaz.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Enflasyon Fobisi Olan Güçlüler Lobisi

Sürdürülebilir olmayan eğilimlere kayıtsız kalınmasının yarattığı olumsuzlukları, kısa vadeli fark edilmeye yan tesirler nedeniyle giderek güçlenen yozlaşmaya sıklıkla dile getiriyoruz,...

Kapat