HSBC ve Barclay’s Rusya’dan çıkıyor

Kremlin’in dış sermayeyi cezbetmek için sarf ettiği çabaya rağmen HSBC uluslararası faaliyetlerini yeniden düzenleme programı çerçevesinde bu kararı aldı. 

HSBC kurumsal müşteriler  için Rusya’da bir ofis bulunduracağını söylerken, Barclay’s LPC’nin şubattaki Rusya’daki perakende bankacılık operasyonlarını  243 milyon sterlin kaybın ardından satabileceklerini gösteren açıklamalarını takip eden dönemden sonra geldi.  Rus pazarına nüfuz etmekte güçlük çeken çok uluslu dev finansal kurumlar, ayrıca enerji sektöründeki yabancıların da akibetine uğradılar:  Kanunların çalışmadığı, Kremlin’in her türlü kararı aldığı, ya da engellediği bir atmosferde iş yapmak çok zor.

İki yıldan daha az bir süre önce, HSBC yöneticileri perakende bankacılığı daha ileriye götürmek için 200 milyon dolar sermaye yatırırak Rusya’daki bankalarının kredi faliyetlerini desteklemeye çabaladı. İnternet sitesinde yazanlara göre; bu durum sonrası Moskova’ya dört, St. Petersburg’a ise bir ofis açıldı, şehir dışındaki alışveriş merkezlerine ve otellere post-makinaları eklendi. Geçen hafta pazartesi, perakende bankacılık müşterileri HSBC’den bir mail aldılar, bu mailda HSBC’nin şubelerinden bir bölümünün kapanacağı yazıyordu.

HSBC  perakende bankacılıkta büyük bir rekabetle karşı karşıya kaldı. Bu rekabette karşılarında Sberbank ve VTB Group gibi büyük ülke bankaları ve Avusturya’nın Raiffeisen Bank International AG ve Citi Group Inc. gibi eski Sovyet bloğu ortamlarında iş yapmaya alışık uluslararası bankalar vardı. Özellikle bunlardan Citi’nin güçlü bir şekilde reklamı yapılan Citigold servisi HSBC’nin Premier ve Plus perakende teklifleriyle rekabet etti.

HSBC Rusya baş yöneticisi Hüseyin Özkaya: “ Yaptığımız değerlendirmeler açıkça ortaya koydu ki, HSBC’nin Rusya’daki en büyük fırsatı şirket müşterilerine ve endüstriel müşterilere hizmet vermekten geçiyor.  Bu durum HSBC’nin global yatırım yapan ve küresel iş ağına dahil olma gereksinimi duyan müşterilerine daha iyi bir destek yaratıyor. “

HSBC rekabetin dışında Rusya yönetimiyle de karşı karşıya geldi. HSBC Hermitage Fonuna ülkenin bozuk imajıyla sembolleşmiş bir portföy yatırımcısını yatırım yöneticisi atadığında bu sorun ortaya çıktı.

Hermitage Capital Management Ltd. CEO’su Bill Browder  kurumun fon temsilcisi Sergei Magnitsky hapisanede öldüğü sıralarda, yetkililer tarafından  şirket yönetmesinin yasaklandığını öğrendi. Magnitsky’nin avukatı müvekilinin polis müfettişlerine karşı ileri sürdüğü dolandırıcılık şikayetini geri almaya zorlamak için sağlık hizmeti talebinin reddedildiği ve daha kötü şartlara sahip bir yere konulduğunu söyledi.  Polis bu suçlmayı reddedip karardan birkaç polis memurunun sorumlu olduğunu belirtti.

 2007’de HSBC’nin bir yöneticisi polis müfettişlerinden bürokratların yardımıyla yapılmış olası bir dolandırıcılık suçuna karşılık yardım talebinde bulundu. Üç adet Hermitage kontrolündeki resmi  yatırım aracının fon adına 230 milyon dolar vergi kaçırdığını ve bu konuda yapılacak bir şey olmadığını belirtti. Bill Browder: “ HSBC başkanı Stephen Green bu olay için Rusya’ya ricada bulundu. “ dedi.  Ama soruna çözüm bulunamadı.

2008 krizinden yavaş yavaş belini doğrultan ve 4.15 milyar dolar kar açıklayan HSBC, kriz esnasında ABD’de ipotek bankacılığından da çıkmak zorunda kalmıştı.  Bankacılık devi asıl rekabet avantajına sahip olduğu GOP’larda ise liderliği kimseye bırakmıyor. 

Semih Şengölge

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’ye Yatırım Yapma Nedeniniz…?

Türk ekonomisinin son yıllarda gösterdiği dile getirilen güçlenme ve büyümeyi daha iyi anlamak ve portföy dağılımı stratejilerini belirlemek üzere 200′ün...

Kapat