HSBC Strateji: GOP Prim Yapmaya Aday

Gelişmekte olan piyasalarda (GOP) hisse senetleri Cuma akşamı %0.2 değer yitirdi ve sene başından bu yana kazandırdıkları %16’nın üstüne bu hafta da ilave yapamadı.  Ancak, HSBC Asset Management (Londra) araştırma ekibine göre, GOP’lar için en iyi günler daha yeni başlıyor.  Bu varlık sınıfı gelişmiş piyasa borsalarından daha iyi performans gösterecek.  HSBC Varlık Yönetimi’nin en favori önerileri Rusya-Çin-Brezilya bloğu, ama Türkiye için de “overweight” notunu veriyorlar.

 

HSBC’ye göre, bol küresel likidite, Çin ve AB’de azalan risk algılaması ve GOP F/K’ların hala ucuz olması başlıca avantajlar.  GOP rallisini durduracak gelişmeler enflasyonun artması ve gelişen ülke merkez bankalarının yeniden parasal sıkılaştırmaya geçmesi olur.

 

GOP F/K hala 2000 sonrası ortalamasına göre %7 kadar iskontolu ve gelişmiş ülkelere F/K spraadinin de üst bandına yakın işlem görüyor. Merkez bankaları yavaşlayan büyümeye karşı duruşlarını gevşetirken, petrol fiyatlarındaki artışın kısmen gevşek gıda fiyatları ile bertaraf edildiği görülüyor. ABD’de süregelen toparlanma da olası rallinin sigorta poliçesi.

 

Çin, Rusya ve Brezilya hem ucuz oldukları, hem de her üçü Çin’in yumuşak inişinden fayda sağlayacağı için tercih ediliyor. HSBC’ye göre Çin artık yumuşak inişi başardı ve yakında parasal önlemlerle yeniden büyümeye destek verme konjünktürüne geçecek.  Türkiye’de ise geçen sene TL’nin %20 değer yitirmesine neden olan enflasyon ve cari açık tehlikelerinin artık aşılmakta olduğu algılaması primleri destekleyecek . TL’nin istikrar kazanması halinde, TCMB faiz  koridorunu bir kaç basamak daha daraltabilir.

 

Twitter:  @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Riskli Varlıklara Para Yağıyor

WSJ’ın haberine göre geçen hafta GOP F/X ve DİBS fonlarına 1.44 milyar dolar taze para girdi.  Hisselere giriş ise  453...

Kapat